ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

پرواز ۱۹ هلی‌کوپتر مریخی نبوغ به دلیل شرایط نامساعد جوی به تاخیر می‌افتد

تاخیر در پروازهای زمین به وفور اتفاق می‌افتد و حالا بنظر می‌رسد که روی مریخ هم چنین تاخیراتی نادر نیست. ناسا در چهارشنبه گذشته اعلام کرد که به دلیل شرایط نامساعد جوی، پرواز بعدی هلی‌کوپتر ...

ریحانه ولی‌پور
نوشته شده توسط ریحانه ولی‌پور | ۱ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۵:۰۰

تاخیر در پروازهای زمین به وفور اتفاق می‌افتد و حالا بنظر می‌رسد که روی مریخ هم چنین تاخیراتی نادر نیست. ناسا در چهارشنبه گذشته اعلام کرد که به دلیل شرایط نامساعد جوی، پرواز بعدی هلی‌کوپتر نبوغ (Ingenuity) به تعویق می‌افتد.

هلی‌کوپتر مریخی نبوغ تاکنون ۱۸ پرواز موفق در مریخ انجام داده است و قرار بود تا نوزدهمین پرواز خود را در ۵ ژانویه/۱۵ دی انجام دهد. اما طوفان گرد و غباری که هم اکنون در دهانه جزرو مریخ در حال رخ دادن است، فعلا مانع ادامه فعالیت‌های هلی‌کوپتر نبوغ و مریخ‌نورد استقامت (Perseverance) شده است.

طوفان مریخ و دهانه جزرو. امتیاز تصویر: ناسا

در نیمکره شمالی مریخ جایی که دهانه جزرو قرار دارد، فصل تابستان به زودی تمام و پاییز مریخی با طوفان‌های گرد و غبار‌اش آغاز می‌شود، اما حضور چنین طوفان شدیدی آن هم در اواخر تابستان پیش‌بینی نشده بود. تیم ماموریت می‌گوید که سال پیش چنین طوفان شدیدی را روی مریخ ندیده بودیم و انتظارش را نداشتیم.

ناسا داده‌های خود را از فضاپیماهای مدارگرد مریخ و ابزار هواشناسی مریخ‌نورد استقامت دریافت می‌کند تا شرایط جوی را برای پرواز هلی‌کوپتر نبوغ در مریخ بسنجد. با توجه به داده‌هایی که تیم ماموریت از آب و هوای مریخ دریافت کرده بود، باید تصمیم خود را چند روز زودتر می‌گرفت. از آنجایی که طبق داده‌ها گرد و غبارهای مریخی به نزدیکی دهانه می‌رسید و جلوی رسیدن نور خورشید به پنل‌های خورشیدی نبوغ را می‌گرفت، این تیم بهترین تصمیم را گرفت و پرواز ۱۹ام نبوغ را به تاخیر انداخت.

طوفان دهانه جزرو در حال حاضر آرام گرفته است و ناسا توانست از این اتفاق تجربه‌هایی را برای پیش‌بینی آب و هوای مریخ به دست آورد و با آغاز فصل طوفان‌های مریخی، برنامه پرواز نبوغ را با دقت بیشتری بچیند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
 • avvvvab
  avvvvab | ۲ بهمن ۱۴۰۰

  پرواز ۱۹ هلی‌کوپتر مریخی نبوغ >
  پرواز نوزدهم هلی‌کوپتر مریخی نبوغ

 • nexaen
  nexaen | ۱ بهمن ۱۴۰۰

  عنوان ابهام داره و خواننده فکر میکنه 19 تا مریخ نورد پروازشون عقب افتاده. در حالیه "پرواز 19" نام یکی از پروازهای این مریخ نورد است. اینجور که پیداست پروازهای مریخ نورد نامگذاری میشن و این نوزدهمین پروازش بوده که زمان دیگه ای برای انجامش مشخص شده.

مطالب پیشنهادی