ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

باز نشدن ایربگ خودروها حادثه بهبهان
خودرو

نماینده مجلس:‌ خودروسازان بگویند با چه زاویه‌ای تصادف کنیم تا ایربگ خودرویمان باز شود؟

پس از آنکه مشخص شد در حادثه بهبهان ایربگ هیچ‌کدام از خودروهای ایرانی به درستی عمل نکرده است سیل عظیمی از انتقادها روانه خودروسازان شد و خودروسازان نیز همچون همیشه به توجیه اقدامات خود در ...

سپهر زنگنه
نوشته شده توسط سپهر زنگنه | ۴ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۲:۱۵

پس از آنکه مشخص شد در حادثه بهبهان ایربگ هیچ‌کدام از خودروهای ایرانی به درستی عمل نکرده است سیل عظیمی از انتقادها روانه خودروسازان شد و خودروسازان نیز همچون همیشه به توجیه اقدامات خود در خصوص باز نشدن ایربگ خودروها و کیفیت پایین آن‌ها پرداختند. این توجیهات با واکنش‌هایی از سوی نمایندگان مجلس و مقامات رده بالای پلیس همراه شده‌است.

خودروسازان در مقام دفاع از خود اعلام کردند که در حادثه بهبهان خودروهایی که ایربگ داشتند از جلو برخوردی را تجربه نکرده و همین موضوع نیز علت اصلی باز نشدن ایربگ آن‌هاست.

این توجیه خودروسازان واکنش‌های بسیاری را به دنبال داشت. در یکی از واکنش‌ها سرهنگ عین‌الله جهانی گفت: «از اظهارات دبیر انجمن خودروسازان بسیار تعجب کردم، چطور ممکن است که در حادثه‌ای مانند حادثه بهبهان همه خودروها از قسمت عقب دچار آسیب‌دیدگی شده و از قسمت جلو آسیبی نبینند و این موضوع به عنوان دلیلی برای باز نشدن ایربگ در تصادف اعلام شود؟ خب خیلی منطقی است که وقتی خودرویی از قسمت عقب آسیب ببیند، خودرویی دیگر از قسمت جلو با آن برخورد کرده است. یعنی ۶۰ خودرو با هم تصادف کرده‌اند و ایربگ هیچ کدام باز نشده، چون همه از قسمت عقب آسیب دیده‌اند؟»

در واکنشی دیگر به ادعای خودروسازان در خصوص نامناسب بودن زاویه برخورد خودروها در حادثه بهبهان علی جدی، عضو کمیسیون صنایع مجلس گفت: «باید به مردم گفت که برای باز شدن ایربگ خودروی خود هنگام تصادف از زاویه مناسبی تصادف کنند تا صدمه نبینند. این موضوع نشان می‌دهد ساختار خودروسازی ما رقابتی نیست و خودروسازان به وقوع چنین اتفاقاتی عادت کرده‌اند و خود را پاسخگو نمی‌دانند.»

خودروسازان اما همچنان بر مواضع قبلی خود اصرار داشته و معتقد هستند که کیفیت خودروهای تولید داخل مطابق با استانداردهای اعلامی است و باز نشدن ایربگ تمامی خودروهای داخلی حادثه بهبهان امری احتناب‌ناپذیر تلقی می‌شود.

در همین راستا معاون کیفیت ایران‌خودرو اعلام کرد: «تمام استاندارهای لازم را چک می‌کنیم و بعد اجازه تحویل خودرو به مشتری را می‌دهیم. ۱۰۰ درصد مطمئنیم عملکرد کیسه هوای خودروهای ما در شرایط تعریف‌شده عملکرد درستی دارد.»

معاون کیفیت سایپا نیز گفت:‌ «در تصادف بهبهان ۲۳ خودرو از تولیدات سایپا بود که ۱۶ خودرو تولیدِ قبل از سال ۹۱ بوده و کیسه هوا نداشته است. کیسه هوای ۷ خودروی دیگر هم بازنشده چون تصادف‌شان شدید و از جلو نبوده است.»

یکی دیگر از نمایندگان مجلس در واکنش به حادثه بهبهان و حواشی پس از آن گفت: «معلوم است که ایران‌خودرو با توجه به رانتی که از دولت دریافت می‌کند اقدامی در راستای بهبود کیفیت محصولات خود نخواهد کرد. دولت شریک اصلی دو خودروساز بزرگ کشور یعنی ایران‌خودرو و سایپا است و به همین جهت نیز اقدام موثری در خصوص بهبود کیفیت خودروها تاکنون صورت نگرفته است.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
 • avvvvab
  avvvvab | ۴ بهمن ۱۴۰۰

  ماشین نگو بلا بگو! لگنچۀ طلا بگو
  ۳ قوّه را یه دستی، خوابانده ناغلا بگو
  پز و افاده و فیس! هیچکی جلودارش نیس
  نه استاندارد؟ نه پلیس؟ - حتّی گمانم ابلیس
  لوس و عزیز دُر دونه، مدش خیلی گرونه
  راهها را گر ببندی، به ریش بز بخندی
  میرسه مرز اجحاف، ورای قلّۀ قاف
  *
  خدا دهد شفایت! دروغه این حکایت
  بردۀ قرن بیستم، باید شود حمایت
  حسود بدتراشه، میخواد همین نباشه
  کاری شده، پیش میاد! سرده هوا، جیش میاد
  بجای نق‌زدن داش، بفکر مردنت باش!

مطالب پیشنهادی