ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

جولیان آسانژ
تکنولوژی

جولیان آسانژ می‌تواند از عالی‌ترین دادگاه بریتانیا برای استرداد به آمریکا درخواست تجدیدنظر کند

دیوان عالی دادگستری لندن ساعاتی پیش در حکمی اعلام کرد که «جولیان آسانژ»، موسس وب‌سایت ویکی‌لیکس می‌تواند از عالی‌ترین دادگاه بریتانیا در خصوص استرداد خود به آمریکا درخواست تجدیدنظر داشته باشد. آسانژ به انتشار اسناد ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۴ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۷:۰۴

دیوان عالی دادگستری لندن ساعاتی پیش در حکمی اعلام کرد که «جولیان آسانژ»، موسس وب‌سایت ویکی‌لیکس می‌تواند از عالی‌ترین دادگاه بریتانیا در خصوص استرداد خود به آمریکا درخواست تجدیدنظر داشته باشد. آسانژ به انتشار اسناد نظامی و دیپلماتیک ایالات متحده متهم است. آمریکا می‌گوید افشای این اسناد جان افراد را به خطر انداخته است.

دیوان عالی دادگستری با درخواست وکلای آسانژ مبنی بر این که عالی‌ترین دادگاه بریتانیا باید به پرونده او رسیدگی کند، موافقت کرده است. بنابراین حالا عالی‌ترین دادگاه این کشور تصمیم خواهد گرفت که درخواست تجدیدنظر آسانژ را بپذیرد یا نه.

پیروزی برای جولیان آسانژ؟

«استلا موریس»، نامزد آسانژ و مادر دو فرزند او در واکنش به این اتفاق در توییتر نوشت: «جولیان [آسانژ] پیروز شد. حالا عالی‌ترین دادگاه بریتانیا باید تصمیم بگیرد که درخواست تجدیدنظر جولیان را می‌پذیرد یا نه.»

اعتراض به تصمیم استرداد جولیان آسانژ به آمریکا

حدود یک سال پیش قضات یک دادگاه بریتانیایی گفته بودند با توجه به وضعیت سلامت روان آسانژ و خطر خودکشی، بازگرداندن این مرد استرالیایی 50 ساله به آمریکا و سپردن او به دست سیستم قضایی این کشور مطلوب نیست. ولی اواخر آذر، دیوان عالی دادگستری لندن این تصمیم را رد کرد.

چنان‌چه آسانژ به آمریکا بازگردد و مجرم شناخته شود، می‌تواند به حداکثر 175 سال حبس محکوم شود. او از سال 2019 در زندان فوق امنیتی «بلمارش» لندن به سر می‌برد.

دولت آمریکا قبلا تضمین کتبی داده بود که آسانژ را در زندان ADX Florence کلورادو که محل نگهداری برخی از افراط‌گرایان القاعده است، حبس نمی‌کند. افزون بر این، گفته شده بود که خدمات روان درمانی لازم در اختیار موسس ویکی‌لیکس قرار می‌گیرد و او در نهایت می‌تواند درخواست انتقال به زندانی در کشور خود در استرالیا را داشته باشد.

او پیش‌تر هفت سال در سفارت اکوادور در لندن زندگی کرده بود تا از خطر استرداد به سوئد بابت اتهام تعرض جنسی بگریزد. در نهایت این اتهام از روی نام آقای آسانژ برداشته باشد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی