ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران : باید همکاری‌های فناورانه در همکاری با چین روشن شود

نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران با بیان اینکه در همکاری با چین باید همه خطوط مختلف دفاعی ترسیم شود از روشن نبودن بخش‌های مربوط به حوزه فناوری ارتباطات و ارتباطات در رابطه با ...

شیدا ملکی
نوشته شده توسط شیدا ملکی | ۹ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۴:۱۵

نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران با بیان اینکه در همکاری با چین باید همه خطوط مختلف دفاعی ترسیم شود از روشن نبودن بخش‌های مربوط به حوزه فناوری ارتباطات و ارتباطات در رابطه با تفاهم‌نامه 25 ساله ایران و چین خبر داد.

«اسماعیل ثنایی» پیرامون بخشی از مفاد توافق‌نامه همکاری 25 ساله ایران و چین در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، گفت: «متاسفانه در رابطه با تفاهم‌نامه 25 ساله ایران و چین اطلاعات زیادی در دست نیست تا حداقل در مورد بخش‌های مربوط به حوزه‌ی ICT اظهار نظر کنیم.»

ثنایی همچنین در خصوص اظهارات اخیر وزیر ارتباطات پیرامون استفاده از توان چینی‌ها برای ارتقای کیفیت اینترنت ثابت و توسعه‌ شبکه‌ 5G گفت: «شکی نیست که چینی‌ها در حوزه‌ 5G پیشرفت‌های خوبی داشته‌اند و می‌توانند به شبکه‌ی نوین ارتباطی ما کمک کنند. بنابراین یکی از ملزومات 5G، داشتن زیرساخت فیبرنوری پرظرفیت و گسترده است که ما در این رابطه بسیار ضعف داریم.»

محل تامین بودجه فیبر نوری روشن نیست

نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران، با اشاره به موضوع فیبر نوری گفت: «به تازگی موضوع فیبرنوری یکی از صورت مساله‌های روی میز است تا زیرساخت‌های فیبر و FTTX در شهرهای بزرگ و سپس در سراسر کشور نصب شود. این پروژه‌ عظیم که با در نظر گرفتن اتصال آخر (Last Mile) و محتوی، حدود 100 «همت» (هزار میلیارد تومان) تخمین بودجه می‌شود، هنوز مشخص نشده بودجه‌اش از کجا تامین خواهد شد؟!»

ثنایی همچنین با تاکید بر اهمیت شفافیت ارتباط با چین گفت: «در تعامل با چینی‌ها حتما باید خطوط مختلف دفاعی ترسیم شود. بدین معنی که اگر در قبال آنها کوتاه بیائیم، حتی عمله و بنا را هم از چین می‌آورند، در حالیکه ما از طیف شرکت‌های مشاور، دانش بنیان و خلاق، تولیدکننده و پیمانکار شرکت‌های بسیار قدرتمندی در سطح بین المللی در کشور خودمان داریم که باید از آنها حمایت جدی و منطقی شود، والا شاهد از دست رفتن یکی یکی آنها خواهیم بود.»

این اظهار نظرهای نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران در حالی است که همچنان هیچ بخشی از توافق 25 ساله ایران و چین روشن نیست. دیجیاتو پیش‌تر با تنها متن منتشر شده در رسانه‌ها که از این توافق در دسترس است، برخی مفاد فناورانه احتمالی در آن را بررسی کرده بود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همانطور که ثنایی اشاره کرده، هفته گذشته در حاشیه برنامه اتصال هزار روستا به شبکه ملی اطلاعات همکاری با چین در حوزه ICT را طبق قرارداد 25 ساله تایید کرد. به گفته او توسعه فناوری‌های مرتبط با 5G و اینترنت ثابت را با همکاری کشورهایی از جمله چین در دستور کار قرار دارد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • akf1383
    akf1383 | ۲۳ بهمن ۱۴۰۰

    ما فقط اون بخش از اطلاعات عمومی که نیازه میخواهیم نه اطلاعات محرمانه در مورد مفاد سند همکاری و بچه‌های بالا اطلاعات محرمانه رو محرمانه نگه دارن فقط بخش عمومی که نیازه توضیح بیشتری میخواهیم

مطالب پیشنهادی