شبکه بیت کوین فقط 0.08 درصد از کل کربن دی‌اکسید جهان را تولید می‌کند

شبکه بیت کوین فقط 0.08 درصد از کل کربن دی‌اکسید جهان را تولید می‌کند

گزارشی تازه حاکی از آن است که شبکه استخراج بیت کوین در تمام طول سال 2021 تقریبا 42 مگاتن یا میلیون تن کربن دی‌اکسید (CO2) تولید کرده است. این رقم معادل 0.08 درصد تمام 49,360 مگاتن کربن دی‌اکسیدی است که در سراسر دنیا راهی اتمسفر کره زمین شده است.

وب‌سایت CoinShares این گزارش را با استفاده از تخمین‌های مربوط به راندمان شبکه بیت کوین، مصرف انرژی، سخت‌افزارها و غیره در مقیاس جهانی به دست آورده است. در نتیجه، شاید این رقم واقعا مقدار CO2 تولید شده توسط شبکه بیت کوین را نشان ندهد. اما تخمین‌های آن‌ها در خصوص مقدار کربن دی‌اکسید تولیدی جهان تقریبا با آمارهای صنعتی برابری می‌کند.

گزارش حاضر می‌گوید شبکه بیت‌کوین در مجموع 89 تراوات ساعت (TWh) برق مصرف کرده که خیلی کمتر از رقم اعلامی از سوی موسساتی مثل دانشگاه کمبریج است. این مسئله به ویژه با توجه به رکورد تاریخی نرخ هش این شبکه اهمیت دارد. منتها مصرف برق شبکه بیت‌کوین به تنهایی اثر زیست محیطی این شبکه را نشان نمی‌دهد.

استخراج بیت کوین

شبکه بیت کوین به سمت انرژی‌های پایدار می‌رود

این گزارش در شرایطی منتشر شده که بحث و جنجال پیرامون اثرات زیست محیطی استخراج بیت کوین همچنان مطرح است. افرادی مثل ایلان ماسک مدعی‌اند که پذیرش بیت کوین را متوقف کرده‌اند، چون نگران مصرف انرژی بالای این فناوری هستند. ولی CoinShares می‌گوید فقط حدود 60 درصد سهم استخراج بیت کوین از سوخت‌های فسیلی حاصل می‌شود.

اگر اطلاعات حاضر درست باشد، می‌توان گفت که اثر زیست محیطی بیت کوین در مقایسه با حجم فوق‌العاده بالای کربن دی‌اکسیدی که از سایر فعالیت‌ها از جمله فعالیت‌های صنعتی به وجود می‌آید، بسیار کمتر و در واقع قابل چشم‌پوشی است.

هفته گذشته شورای استخراج بیت کوین هم در گزارشی مدعی شد که حدود نصف این شبکه به استفاده از انرژی‌های پایدار روی آورده‌. اعضای این شورا اکنون 77 درصد نرخ هش بیت‌کوین را در دست گرفته‌اند.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.