ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

کشف جوانترین جفت سیارکی منجمان را شگفت‌زده کرد

زمانی که دو سیارک 2019PR2 و 2019QR6 متولد شدند، انسان‌های قرن ۱۸ میلادی در تلاش برای ساخت دماسنج جیوه‌ای بودند و در سراسر اروپا می‌جنگیدند. این دو سیارک همانطور که از نامشان پیداست، برای اولین ...

ریحانه ولی‌پور
نوشته شده توسط ریحانه ولی‌پور | ۱۶ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۱:۳۰

زمانی که دو سیارک 2019PR2 و 2019QR6 متولد شدند، انسان‌های قرن ۱۸ میلادی در تلاش برای ساخت دماسنج جیوه‌ای بودند و در سراسر اروپا می‌جنگیدند. این دو سیارک همانطور که از نامشان پیداست، برای اولین بار در سال ۲۰۱۹ میلادی دیده شدند و به دلیل مدارهای مشابهی که داشتند توجه منجمان را به خود جلب کردند. با مطالعه بیشتر این سیارک‌ها، منجمان متوجه شدند که این دو در واقع یک جفت هستند و از یک سیارک مادر بزرگتر جدا شده‌اند.

این جفت سیارکی تفاوت قابل توجهی در اندازه با هم دارند. سیارک بزرگتر یک کیلومتر قطر دارد، در صورتی که قطر جفت کوچکتر نیم کیلومتر است. برای اولین بار رصدخانه لوول (Lowell Observatory) دو سیارک 2019PR2 و 2019QR6 را مشاهده کرد و در ادامه رصد این سیارک‌ها، سایر ویژگی‌های آن‌ها را نیز بررسی کرد.

شبیه‌سازی رایانه‌ای سیارک‌های 2019PR2 و 2019QR6

ویژگی‌های این جفت سیارکی

با این رصدها مشخص شد که ویژگی‌های سطحی این دو سیارک مشابه هم است و محققان با مدل‌سازی‌های رایانه‌ای قدمت و نحوه شکل‌گیری آن دو را بهتر بررسی کردند. به علاوه، آن‌ها از داده‌های آرشیوی «جستجوی آسمان کاتالینا» (Catalina Sky Survey) نیز استفاده کردند تا اطلاعات بیشتری از این دو به دست آورند.

یافتن چنین جفت سیارکی جوانی که فقط ۳۰۰ سال پیش شکل گرفته، در مقیاس نجومی مثل این است که همین امروز صبح این دو به وجود آمده‌اند. در حال حاضر، این سیارک‌ها حدود یک میلیون کیلومتر از هم دورترند و معمای بزرگی را برای منجمان باقی گذاشتند. ممکن است این دو از از بدنه یک دنباله‌دار جدا شده باشند و از یک سیارک مادر به وجود نیامده باشند، با این حال محققان هنوز در این باره مطمئن نیستند و برای یافتن جواب قطعی به بررسی‌های بیشتری نیاز است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی