ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مالیات
فناوری ایران

معاون سازمان امور مالیاتی: از اینفلوئنسرهای دارای کمتر از 500 هزار فالوئر هم مالیات گرفته می‌شود

براساس قانون بودجه، درآمد حاصل از تبلیغات اینفلوئنسرهای دارای بیش از 500 هزار فالوئر در رسانه‌های کاربر محور، مشمول مالیات می‌شود. اما بنابر اعلام مسئولان سازمان امور مالیاتی، ملاک این سازمان برای اخذ مالیات در ...

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۱۷ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۸:۱۱

براساس قانون بودجه، درآمد حاصل از تبلیغات اینفلوئنسرهای دارای بیش از 500 هزار فالوئر در رسانه‌های کاربر محور، مشمول مالیات می‌شود. اما بنابر اعلام مسئولان سازمان امور مالیاتی، ملاک این سازمان برای اخذ مالیات در این زمینه درآمد کاربران است نه تعداد دنبال کنندگان آن‌ها.

وزیر سابق امور اقتصادی و دارایی در مردادماه سال جاری آیین‌نامه اجرایی اخذ مالیات از اینفلوئنسرهای دارای بیش از 500 هزار دنبال کننده را ابلاغ کرد.

در این زمینه سازمان امور مالیاتی مکلف است فهرست مودیان مالیاتی و خوداظهاری ارائه شده توسط آن‌ها را تهیه کند و در تارنمای سازمان، در منظر عموم قرار دهد. طبق گفته معاون سابق سازمان امور مالیاتی به موجب قانون مالیات‌های مستقیم و با آخرین اصلاحاتی که در آن صورت گرفته است، درآمد واقعی هر شخصی اعم از اینفلوئنسرهای دارای بیش از 500 هزار دنبال کننده در رسانه‌های کاربر محور نیز براساس بررسی صورت‌حساب‌ها و حساب‌های بانکی و استناد به مدارک و اسناد مشخص و به عنوان ماخذ محاسبه مالیات تعیین می‌شود.

مالیات اینفلوئنسر

به تازگی اولین لیست از کاربران رسانه‌های کاربر محور با بیش از 500 هزار دنبال کننده به سازمان امور مالیاتی ارسال شده و این روند همچنان ادامه دارد. برای اخذ مالیات در این زمینه باید منتظر ماند تا اظهارنامه‌های مالیاتی تکمیل و ارسال شود تا در سال آینده نسبت به مطالبه مالیات اقدام شود.

البته به نظر می‌رسد ملاک این سازمان برای اخذ مالیات در این زمینه درآمد کاربران است نه تعداد دنبال کنندگان آن‌ها. «محمد مسیحی»، معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی در این رابطه به ایسنا گفت:

«این سازمان وظیفه خود در راستای اخذ مالیات از اینفلوئنسرها در سال‌جاری مبنی بر تدوین دستورالعمل‌ها و ابلاغ آن‌ها را انجام داده است. رسیدگی به مالیات اینفلوانسرها آستانه خاصی ندارد و رسیدگی مالیاتی را برای کاربران دارای کمتر از 500 هزار دنبال کننده هم که از محل تبلیغات درآمد داشته باشند، اعمال می‌کند.»

گفتنی است از زمان تصویب این قانون تاکنون انتقادات کارشناسی بسیاری به این مصوبه مطرح شد که یکی از آن‌ها مبنی بر این بود که تعداد فالوئر نمی‌تواند معیار مناسبی برای درآمدزا بودن صفحات شبکه‌های اجتماعی باشد.

ساترا چندی پیش با انتشار گزارشی به بررسی وضعیت رگولاتوری اینفلوئنسرها در دنیا پرداخته بود. طبق این گزارش دریافت مالیات از اینلفوئنسرها در بسیاری از کشورها امری متداول است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی