ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کسب و کار

ارزش بازار AMD برای اولین بار در تاریخ از اینتل فراتر رفت

AMD حالا از نظر ارزش بازار بالاتر از رقیب دیرینه‌اش یعنی اینتل قرار دارد و برای اولین بار این کمپانی توانسته از رقیبش پیشی بگیرد. ارزش بازار AMD به 197.75 میلیارد دلار رسیده در حالی ...

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۲۷ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۹:۱۵

AMD حالا از نظر ارزش بازار بالاتر از رقیب دیرینه‌اش یعنی اینتل قرار دارد و برای اولین بار این کمپانی توانسته از رقیبش پیشی بگیرد. ارزش بازار AMD به 197.75 میلیارد دلار رسیده در حالی که ارزش بازار اینتل برابر 197.24 میلیارد دلار است. دلیل این موضوع را باید در خرید «زایلینکس» توسط AMD جستجو کرد.

ارزش بازار AMD

خرید زایلینکس باعث شد که 248.38 میلیون سهم آن به 428 میلیون سهم جدید AMD تبدیل شود تا تعداد سهام این سازنده پردازنده و گرافیک از 1.2 میلیارد به 1.628 میلیارد برسد و ارزش بازار 197.75 میلیارد دلاری را برای AMD به ارمغان بیاورد. ارزش بازار این کمپانی حالا 51 میلیون دلار از اینتل بالاتر است.

عبور از اینتل برای شرکتی که چندین سالگی پیش تا مرز ورشکستگی هم پیش رفت، یک دستاورد بزرگ محسوب می‌شود. در حقیقت AMD با معماری Zen توانست دوباره جان بگیرد و به مرور زمان سهمش را در بازار افزایش دهد. AMD توانست با این معماری، به بیشترین سهمش در بازار دست پیدا کند و حتی به پول کافی برای خرید زایلینکس دست یابد.

ارزش بازار AMD

با وجودی که ارزش بازار AMD از اینتل فراتر رفته، همه می‌دانیم که در بازار پردازنده‌های x86 این اینتل است که با اختلاف، دست بالا را در بازار دارد. سهم این کمپانی در این بخش از بازار نزدیک به 75 درصد است. علاوه بر این، اینتل سود و درآمد سالانه بسیار بیشتری نسبت به AMD تولید می‌کند. همچنین اینتل در کنار طراحی پردازنده‌ها، آن‌ها را هم تولید می‌کند اما پردازنده‌های AMD را شرکت‌های دیگری مانند TSMC می‌سازند.

با وجود تمام این موارد، AMD با تصاحب زایلینکس می‌تواند عملکرد و سهمش را در بازار افزایش دهد. زایلینکس خودش در گزارش‌های مالی عملکرد خوبی داشته و حتی توانسته با درآمد فصلی 1 میلیارد دلاری، رکورد بزند.

AMD حالا از کوالکام هم ارزش بیشتری دارد، اما همانند اینتل ارزشش بسیار پایین‌تر از انویدیا است. ارزش انویدیا به 662 میلیارد دلاری می‌رسد که از مجموع AMD و اینتل بالاتر است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی