وزیر ارتباطات از درخواست افزایش پهنای باند اینترنت بین‌الملل خبر داد

وزیر ارتباطات از درخواست افزایش پهنای باند اینترنت بین‌الملل خبر داد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در جلسه شورای عالی فضای مجازی درخواست افزایش پهنای باند مطرح شده، اخبار منتشر شده مبنی بر درخواست کاهش پهنای باند را تکذیب کرد.

«عیسی زارع‌پور» با اشاره به جزئیات جلسه اخیر شورای عالی فضای مجازی گفت: «دولت در این جلسه پیشنهاد افزایش پهنای باند را مطرح کرده است.»

زارع‌پور با تکذیب اخبار منتشر شده مبنی بر هرگونه درخواست کاهش پهنای باند، به خبرگزاری رسمی دولت، ایرنا، گفت: «برخلاف اخبار منتشر شده در رسانه‌ها، در جلسه اخیر شورای عالی فضای مجازی، درخواست این وزارتخانه برای افزایش پهنای باند بین الملل مطرح شده است.»

او همچنین به مباحث مطرح شده در این شورا پیرامون پیشنهاد دولت برای افزایش پهنای باند اشاره کرد و گفت: «با توجه به مباحث مطرح شده در این جلسه، پیشنهاد وزارت ارتباطات برای بررسی بیشتر به مرکز ملی فضای مجازی ارجاع شد تا در جلسه آتی شورا مورد بررسی قرار گیرد.»

از درخواست کاهش پهنای باند تا تکذیب از طرف وزارت ارتباطات

برخی رسانه‌های نزدیک به اعضای شورای عالی فضای مجازی، با انتشار اخباری مدعی درخواست دولت برای کاهش پهنای باند بین الملل اینترنت در جلسه اخیر شورای عالی فضای مجازی شدند که بررسی‌ها نشان می‌دهد این اخبار خلاف واقع و مغایر با مواضع این افراد در جلسات شورای عالی بوده است.

حال با وجود افزایش واکنش‌ها و حساسیت‌ها نسبت به سرعت اینترنت، کیفیت آن و همچنین پهنای باند باید دید شورای عالی فضای مجازی و همچنین وزارت ارتباطات در چه مسیری پیش خواهند رفت. در شرایطی که وزیر ارتباطات طی روزهای گذشته دلیل کندی سرعت اینترنت را وضعیت نامناسب زیرساخت‌های اینترنت بیان کرده بود، انتظار درخواست کاهش پهنای باند نمی‌رفت.

از طرف دیگر زارع‌پور، با واکنش نسبت به این موضوع و اعلام درخواست افزایش پهنای باند سعی در اعلام موضع وزارت ارتباطات در این حوزه داشت. این روند در شرایطی که ظهر روز گذشته طرح صیانت در کمیسیون تخصصی این طرح تصویب شد و پیش از نیمه‌های شب از طرف شواری حقوقی مجلس بار دیگر ابطال شد، خود دو ذهنیت را تشدید می‌کند.

نخست اینکه گروهی در بدنه دولت و مجلس قصد کاهش دسترسی کاربران به اینترنت را دارند و گروهی دیگر، پذیرفته‌اند این موضوع امکان‌پذیر نیست. دوم اینکه درخواست کاربران، کارشناسان و فعالان حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات به گوش نهادهای مرتبط رسیده است.

حالا باید همچنان در انتظار تغییر و تحول در جریان پهنای باند، افزایش کیفیت اینترنت و در نهایت رویکرد نهادهای مرتبط نسبت به طرح صیانت بود. این روزهای حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات باید در انتظار تصمیمات مهم و اثرگذار بیشتری باشیم.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.