ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

زباله فضایی
علمی

سه تن زباله فضایی در شرف برخورد به ماه است

با وجودی که گفته می‌شود زباله‌های فضایی با وزن حدود سه تن و با سرعت حدود 9334 کیلومتر در ساعت به سمت ماه می‌رود و احتمال برخورد وجود دارد،‌ اما هیچ سازمان فضایی قبول نمی‌کند ...

با وجودی که گفته می‌شود زباله‌های فضایی با وزن حدود سه تن و با سرعت حدود 9334 کیلومتر در ساعت به سمت ماه می‌رود و احتمال برخورد وجود دارد،‌ اما هیچ سازمان فضایی قبول نمی‌کند که این زباله‌ها، باقی‌مانده موشک‌های آنها است. برخورد این اجرام به ماه می‌تواند دهانه‌هایی را در سطح این کره ایجاد کند که به اندازه چندین تریلی هستند.

به‌طور معمول وقتی زباله‌ فضایی به اعماق کیهان می‌رود، دیگر هیچکس به خود زحمت نمی‌دهد که آن را پیگیری کند. بیشتر اوقات این زباله بدون خطر برخورد با چیزی برای همیشه در فضا معلق می‌ماند و یا به اعماق کیهان می‌رود. گاهی نیز این زباله‌ها – همانند اتفاقی که در سال 2021 رخ داد – به سمت جسمی خاص – مانند ایستگاه فضایی بین‌المللی – هجوم می‌آورند.

با این‌حال، آخرین قطعات زباله فضایی اکنون در حرکت به سمت ماه است. برخی بر این باورند که زباله‌ها تکه‌های باقی‌مانده یک موشک هستند. تخمین‌ها نشان می‌دهد این زباله‌ها در اوایل مارس با سرعت 5800 مایل در ساعت (9334 کیلومتر در ساعت) به ماه برخورد می‌کنند و سوراخی با قطر 33 تا 66 فوت ایجاد می‌کنند. این برخورد سبب می‌شود حدود یک تن غبار از سطح ماه برخواسته و در فضا پراکنده شود. هرچند که این ارقام تخمینی هستند و هیچ قطعیتی درمورد آن‌ها وجود ندارد، اما دانشمندان امیدوارند بتوان به کمک پروژه «Colmena» دهانه جدید ایجاد شده را کاوش کرد.

زباله فضایی

زباله فضایی و مقصر این داستان!

یکی از نکات جالب این رخداد، این است که هیچ سازمان فضایی مسئولیت آن را گردن نمی‌گیرد. «بیل گری» شخصی بود که در ماه ژانویه درحین ردیابی سیارک‌ها، متوجه این زباله‌ها شد و برخورد آن‌ها با ماه را قطعی دانست. او در ابتدا مشکوک بود که این قطعات برای موشک «فالکون» متعلق به شرکت فضایی «اسپیس ایکس» هستند که در سال 2015 به فضا پرتاب شده است. اما حالا احتمال اینکه این قطعات متعلق به موشک چینی پرتاب شده در سال 2014 باشند نیز، وجود دارد.

با در نظر گرفتن فاصله بسیار کم این زباله‌ها تا ماه، دیگر اهمیتی ندارد چه کسی باید سرزنش شود، زیرا درنهایت تفاوتی در نتیجه ایجاد نخواهد شد. اما جلوگیری از این رخداد مسئله‌ای است که باید به صورت جدی برای ماموریت‌های دیگر به آن فکر کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی