ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

جریمه 10 میلیون ریال وسیله نقلیه
خودرو

ارسال پیامک توقیف خودرو از سوی پلیس

در روزهای اخیر برخی مخاطبان پیامکی از سوی پلیس راهور دریافت کرده اند که از احتمال توقیف خودروی شان در آستانه سال نو خبر می دهد. در این پیامک آمده است: «با احترام، مالک وسیله ...

سپهر زنگنه
نوشته شده توسط سپهر زنگنه | ۱۹ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۰:۰۰

در روزهای اخیر برخی مخاطبان پیامکی از سوی پلیس راهور دریافت کرده اند که از احتمال توقیف خودروی شان در آستانه سال نو خبر می دهد. در این پیامک آمده است: «با احترام، مالک وسیله نقلیه شماره  ... مبلغ جریمه رانندگی شما از حد نصاب 10 میلیون ریال گذشته است لذا از این تاریخ به مدت یک ماه فرصت دارید مبلغ جریمه را پرداخت نمایید تا برابر ماده 8 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، وسیله نقلیه شما مشمول توقیف نگردد. پلیس راهور ناجا».

این پیامک در حالی برای مالکان خودرو ارسال می‌شود که معاون اجتماعی پلیس راهور نیروی انتظامی در آبان امسال اعلام کرده بود: «به منظور رفاه هر چه بیشتر حال مردم، هیچ خودرویی تا سقف سه میلیون تومان جریمه توقیف نخواهد شد اما از این مبلغ به بالا و در صورت مشاهده پلیس، خودرو اعمال قانون می‌شود.»

جریمه 10 میلیون ریال وسیله نقلیه

در ماده8 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی آمده است:

هرگاه ظرف مهلت چهار ماه از تاریخ ابلاغ قبض جریمه، متخلف جریمه مربوط را پرداخت ننماید از سوی راهنمایی و رانندگی، اخطاریه کتبی با مهلت یک‌ ماهه مبنی بر پرداخت جریمه به وی ابلاغ می‌گردد. در صورت پایان مهلت و عدم پرداخت، ضمن ضبط گواهی نامه، پلاک وسیله نقلیه تا زمان پرداخت جریمه در سامانه راهنمایی و رانندگی توقیف خواهد شد.

در تبصره این ماده تخلفات و جریمه‌های رانندگی آمده است: در صورتی‌ که مبلغ جریمه وسیله نقلیه ای به 10 میلیون ریال برسد، راهنمایی و رانندگی موظف است مراتب را به مالک خودرو اعلام کند و چنان چه ظرف مهلت یک‌ ماه از تاریخ ابلاغ، مالک خودرو نسبت به پرداخت جریمه یا اعتراض به واحد مندرج در ماده (5) این قانون اقدام ننماید، راهنمایی و رانندگی مکلف به توقیف خودرو تا پرداخت جریمه است.

براساس بند (ح) تبصره (۱۰) ماده واحده لایحه بودجه ۱۴۰۱ کل کشور؛ در اجرای ماده (۸) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب ۸/۱۲/۱۳۸۹ با اصلاحات و الحاقات بعدی، تخلفات و جریمه‌های رانندگی براساس اعلام پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی از طریق پیامک به مالکان خودروها اعلام می‌شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی