ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ماه
علمی

استارتاپ هوافضا از ماه‌نوردی برای حمل انسان و محموله در ماه رونمایی کرد

استارتاپ هوافضا «Venturi Astrolab» ماه‌نورد جدید خود را معرفی کرد که برای جابجایی انسان و انتقال محموله در سطح ماه طراحی شده است. این شرکت قصد دارد تعداد زیادی از این ماه‌نورد در دهه آینده ...

استارتاپ هوافضا «Venturi Astrolab» ماه‌نورد جدید خود را معرفی کرد که برای جابجایی انسان و انتقال محموله در سطح ماه طراحی شده است. این شرکت قصد دارد تعداد زیادی از این ماه‌نورد در دهه آینده بسازد تا ناسا و شرکت‌های فضایی دیگر بتوانند حضوری موثر در سطح ماه داشته باشند.

این ماه‌نورد که «FLEX» نام دارد، می‌تواند خم شود و محموله‌ها را از سطح سیاره بردارد و جابجا کند. انعطاف‌پذیری و نرم بودن اجزا، این خاصیت را برای FLEX به همراه آورده است. تنها کافی است اشیا در بازه تعریف شده مناسب وزنی و حجمی برای این ماه‌نورد باشند. FLEX درحالیکه می‌تواند به صورت کنترل از راه دور به انجام ماموریت بپردازد، این قابلیت را نیز دارد که فضانوردان بتوانند بر روی آن سوار شده و هدایتش را به دست بگیرند.

درحال حاضر ناسا در تلاش است تا اولین زن و اولین فرد رنگین پوست را از طریق برنامه «آرتمیس» به ماه بفرستد. شرکت‌های «SpaceX» و «Blue Origin» نیز به صورت جداگانه درحال توسعه ماه‌نوردهای خود هستند.

«جارت متیوز» مدیر عامل Astrolab، این ماه‌نورد را به کانتینرهای حمل و نقل در سطح زمین با استاندارد‌های بین‌المللی تشبیه کرد و گفت: «همه ما این کانتینرها را می‌شناسیم که برای جابجایی محموله واقعا کارآمد هستند. ما در تلاشیم تا چنین رویکرد منطقی را در سطح سیارات دیگر – در ابتدا ماه و پس از آن مریخ – پیاده کنیم.»

ماه

ماه‌نورد – به علت تفاوت گرانش در سطح ماه و زمین – باید در نهایت حدود 500 کیلوگرم وزن داشته باشد و به‌طور مستقیم از سطح زمین کنترل شود. متیوز می‌گوید: «سخت‌افزار این ماه‌نورد باید به‌قدری قوی باشد که اساسا بتوانند همانند دیوانه‌ها رانندگی کند و پستی و بلندی‌ها را درنوردد.»

ماه‌نوردها باید با شرایط دشواری خود را تطبیق دهند، مانند تشعشعات فراوان سطح این سیاره، شب‌های سرد، دمای 130- درجه سانتی‌گراد و مدت زمان دو هفته‌ای که ماه در تاریکی کامل فرو می‌رود. سازندگان FLEX ادعا می‌کنند این ماه‌نورد عایق ضخیمی دارد که در برابر تشعشعات مشکلی برایش پیش نمی‌آید. همچنین ظرفیت باتری داخلی آن به قدری است که می‌تواند 100 تا 300 ساعت در قطب جنوب ماه – سردترین قسمت این سیاره – دوام بیاورد و خود را گرم کند. هنگامی که خورشید مجددا طلوع کند، باتری‌های آن نیز شارژ  خواهند شد.

از آنجا که ناسا پروژه آرتمیس را تا سال 2025 به تعویق انداخته است، شرکت Astrolab مدت زمان بیشتری دارد تا بر روی ماه‌نورد منعطف خود کار کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی