ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

هلی‌کوپتر مریخی «نبوغ» بیست و یکمین پرواز خود را انجام داد

هلی‌کوپتر مریخی «نبوغ» (Ingenuity) بیست و یکمین پرواز خود را در این سیاره انجام داد. تیم مرکز کنترل نبوغ در آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا اعلام کرد که این هلی‌کوپتر ۱.۸ کیلوگرمی پرواز دیگری را با ...

هلی‌کوپتر مریخی «نبوغ» (Ingenuity) بیست و یکمین پرواز خود را در این سیاره انجام داد. تیم مرکز کنترل نبوغ در آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا اعلام کرد که این هلی‌کوپتر ۱.۸ کیلوگرمی پرواز دیگری را با موفقیت در سیاره سرخ به سرانجام رساند.

نبوغ در بیست و یکمین پرواز خود با سرعت ۳.۸۵ متر بر ثانیه برای ۱۲۹.۲ ثانیه در اتمسفر مریخ پرواز و حدود ۳۷۰ متر را طی کرد. هلی‌کوپتر مریخی نبوغ در زمستان سال گذشته با مریخ‌نورد «استقامت» (Perseverance) در دهانه جزرو مریخ فرود آمد. به نظر می‌رسد که این دهانه در حدود میلیاردها سال پیش دریاچه‌ای روی مریخ بوده و جغرافیایی مثل دلتاهای زمین داشته است. حالا به طور کلی هلی‌کوپتر نبوغ ۳۸.۸ دقیقه در مریخ پرواز و مسافت ۴.۶۵ کیلومتر را طی کرده که بیشتر از تمام مسافتی است که مریخ‌نورد استقامت روی مریخ حرکت کرده است. 

حالا این هلی‌کوپتر با باتری خورشیدی خود می‌تواند انرژی لازم برای پرواز در اتمسفر رقیق مریخ را به دست آورد. نبوغ ابتدا فقط برای پنج پرواز آزمایشی در مریخ طراحی شده بود تا قابلیت پرواز در شرایط متفاوت مریخ سنجیده شود.

ماموریت‌های استقامت و نبوغ

پس از اینکه نبوغ پنج ماموریت خود را با موفقیت انجام داد، ناسا مدت ماموریت این فضاپیما را افزایش داد و حالا نبوغ بیست و یکمین پرواز خود را پس از یک سال با موفقیت به سرانجام رساند. نبوغ در ادامه این ماموریت وظیفه سنجش مسیرهای استقامت را دارد تا این مریخ‌نورد در ادامه راه خود به مانعی برخورد نکند.

استقامت و نبوغ در این یک سال از ماموریتشان قسمت جنوبی و جنوب غربی دهانه جزرو را کاوش کردند و حالا به سمت محل فرود خود برمی‌گردند تا به مسیر دسترسی دلتای جزرو برسند. تیم مرکز کنترل این ماموریت تصمیم دارد تا این دلتا را بهتر مطالعه کند، چرا که دلتاهای زمین می‌توانند مولکول‌های ارگانیک را تا مدت‌ها در خود نگه دارند و آن‌ها امیدوارند تا بتوانند چنین علائمی از حیات مریخی را در دلتای جزرو پیدا کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی