ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

وزیر ارتباطات
فناوری ایران

وزیر ارتباطات: کیفیت اینترنت در 6 ماه گذشته صعودی بوده است

وزیر ارتباطات با بیان اینکه هیچ محدودیتی برای تامین پهنای باند اینترنت بین‌الملل نداریم، به روند صعودی سرعت و کیفیت اینترنت در ۶ ماه گذشته اشاره کرد و از کم شدن فاصله سرعت اینترنت در ...

شیدا ملکی
نوشته شده توسط شیدا ملکی | ۲۲ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۲:۱۵

وزیر ارتباطات با بیان اینکه هیچ محدودیتی برای تامین پهنای باند اینترنت بین‌الملل نداریم، به روند صعودی سرعت و کیفیت اینترنت در ۶ ماه گذشته اشاره کرد و از کم شدن فاصله سرعت اینترنت در ایران با میانگین جهانی خبر داد.

عیسی زارع‌پور با اشاره به اینکه سرعت و کیفیت اینترنت در ۶ ماه گذشته روند صعودی را طی کرده است، گفت: «در این مدت سرعت ۲۵.۱۸ مگابیت بر ثانیه را در اینترنت سیار تجربه کرده‌ایم و این عدد فاصله زیادی با میانگین جهانی (۲۹.۶۰) ندارد.»

او به دستور رئیس جمهور برای تامین اینترنت بین‌الملل اشاره کرد و در راستای پیشبرد برنامه‌ها بر اساس دستور رئیس‌جمهور، گفت: «در حال تامین اینترنت بین‌الملل هستیم و اگر این اتفاق نمی‌افتاد شرایط از حال حاضر هم نامناسب‌تر بود.»

به گفته او ایران تقریبا در میانه جدول سرعت اینترنت جهانی قرار دارد و وضعیت خیلی هم نامناسب نیست.

میانگین سرعت اینترنت ثابت جهانی؛ 60 مگابیت بر ثانیه

زارع‌پور در ادامه توضیحات خود به شهریور سال جاری و زمانی که سکان وزارت ارتباطات را به دست گرفت اشاره کرد و گفت: «شهریور ماه سرعت اینترنت سیار ایران، ۲۱.۸ مگابیت بر ثانیه بود و در این ماه (اسفند 1400) به سرعت ۲۳.۱ مگابیت بر ثانیه رسیده است که روند صعودی را نشان می دهد.»

او البته بر این موضوع نیز تاکید کرده که این سرعت با سرعتی که شایسته مردم ایران است، فاصله بسیار زیادی دارد.

از سویی دیگر، وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه اکنون میانگین سرعت اینترنت ثابت در دنیا ۶۰ مگابیت بر ثانیه است گفت: «سرعت ایران ۱۰.۳۹ است که تقریبا یک دهم میانگین جهانی است. البته گلوگاه تمام مشکلات در شبکه اینترنت ثابت، توسعه نامتوازن ارتباطات ثابت و سیار در کشور است.»

وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه نسخه شفابخش وضعیت اینترنت در ایران توسعه شبکه ثابت است، گفت: «اینترنت موبایل صرفا برای زمان جابجایی طراحی شده و نمی‌توان کل سیستم اینترنت را مبتنی بر آن دانست.»

او با تاکید بر اینکه باید بار شبکه همراه را با توسعه شبکه ثابت کاهش دهیم، گفت: « در اینترنت همراه هم باید به سمت تکنولوژی‌های جدید مثل 4G و 5G برویم تا سرعت و کیفیت این بخش هم افزایش پیدا کند.»

وزیر ارتباطات به تلاش این وزارت‌خانه برای حل کردن مشکلات فوری و حیاتی شرکت مخابرات اشاره کرد و گفت: «افزایش لینک به سمت شرکت ارتباطات سیار یکی از موضوعاتی بود که انجام شد. همچنین تجهیزات لازم برای این کار از محل منابع وزارت ارتباطات تامین شد..»

او به مصوب شدن رقمی از بند (ی) تبصره 6 قانون بودجه 1400 و قرار دادن بودجه در اختیار شرکت مخابرات اشاره کرد و گفت: «این مبلغ به زودی در اختیار شرکت مخابرات برای توسعه شبکه انتقال داخل شهری قرار خواهد گرفت.»

آینده مبهم اینترنت کشور

این اظهارات وزیر ارتباطات در گفتگوی رسانه‌ای با ایرنا در شرایطی مطرح شده که همچنان وضعیت اینترنت با کندی همراه است و برخی گزارش‌ها حکایت از این دارد که کاهش کیفیت اینترنت عمدی است. از طرفی شرکت‌های اینترنت ثابت هم برای سال آینده خواستار افزایش تعرفه 100 درصدی شده‌اند. حال آنکه کاربران اینترنت همچنان چشم‌انداز روشنی از آینده اینترنت کشور ندارند.

علاوه بر این کسب‌وکارهای مرتبط با اینترنت در این روزها با مشکلات جدی مواجه شده‌اند و روند صعودی کیفیت اینترنت در زندگی روزمره آنچنان که باید محسوس نیست. این البته در شرایطی است که چشم بر کندی ارتباطات بانکی مبتنی بر اینترنت از دستگاه‌های کارتخوان تا انتقال‌های اینترنتی ببندیم.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (10 مورد)
 • ستار مرادی
  ستار مرادی | ۶ فروردین ۱۴۰۱

  به ایشون بگین هر وقت مشکل اینترنت زادگاه خودشو درست کرد پس راست می گه
  بچه بیا پایین اینترنت استان و زادگاه خودتو درست کن بعد حرف بزن سرمون درد گرفت

 • saman_
  saman_ | ۵ فروردین ۱۴۰۱

  کنتر که نمیندازه بازم بیشتر دروغ بگید

  • ستار مرادی
   ستار مرادی | ۶ فروردین ۱۴۰۱

   هر وقتوزیر اینترنت زادگاه خودشو درست کرد یعنی راست می گه
   منم با شما موافقم

 • Mehran Mirzayi
  Mehran Mirzayi | ۲۶ اسفند ۱۴۰۰

  خیلی مشکلات و کمبودها وجود داره که شایسته مردم ایران نیست.. اینترنت یکی از اوناس

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها
مطالب پیشنهادی