ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ربات چهارپا
تکنولوژی

ربات مینی چیتا MIT به رکورد جدید سرعت حرکت دست پیدا کرد [تماشا کنید]

ربات چهارپا مینی چیتا MIT به لطف سیستم یادگیری تقویتی جدیدش رکورد بهترین سرعت شخصی خود را شکست و به سرعت 14.04 کیلومتر در ساعت دست پیدا کرد. سیستم یادگیری ربات به آن کمک می‌کند ...

ربات چهارپا مینی چیتا MIT به لطف سیستم یادگیری تقویتی جدیدش رکورد بهترین سرعت شخصی خود را شکست و به سرعت 14.04 کیلومتر در ساعت دست پیدا کرد. سیستم یادگیری ربات به آن کمک می‌کند تا بهترین مسیر برای دویدن را پیدا کند و بدون دخالت انسان با زمین‌های مختلف سازگاری داشته باشد.

با این وجود، مینی چیتا سریع‌ترین ربات چهارپا جهان محسوب نمی‌شود، زیرا در سال 2012 برادر بزرگترش به حداکثر سرعت 45.5 کیلومتر در ساعت رسید، اما این نسخه کوچک‌تر که توسط آزمایشگاه هوش مصنوعی MIT و موسسه هوش مصنوعی و تعاملات بنیادی بنیاد ملی علوم (IAIF) ساخته شده بسیار چابک و ماهرتر است و می‌تواند سریع‌تر توانایی‌های جدیدش را یاد بگیرد.

توانایی‌های ربات چهارپا MIT

در ویدیو منتشر شده، این ربات چهارپا پس از برخورد با موانع، استقامت خود را حفظ می‌کند، از بین موانع مختلفی عبور می‌کند، با آسیب دیدن یک پا هم می‌تواند به حرکت خود ادامه دهد و خودش را با سطوح لغزنده و یخی و همچنین زمین‌هایی پر از سنگ ریزه می‌تواند تطبیق دهد. سازگاری بسیار خوب مینی چیتا به لطف یک شبکه عصبی ساده به دست آمده که می‌تواند موقعیت‌های جدید را ارزیابی کند.

زمانی که یک ربات با حداکثر سرعت خود حرکت می‌کند، عملکرد سخت‌افزاری آن به نهایت می‌رسد که این امر مدل‌سازی آن را بسیار سخت می‌کند، بنابراین ربات در سازگار سریع با تغییرات ناگهانی محیط خود به مشکل می‌خورد. برای غلبه بر این مشکل، تیم MIT برخلاف Spot ربات شرکت بوستون داینامیکس که به تجزیه و تحلیل‌های انسانی تکیه دارد، رباتی را طراحی که با تجربه خود یاد می‌گیرد.

در این نمونه، ربات با آزمون و خطا و بدون نیاز به انسان، فرآیند یادگیری خود را انجام می‌دهد. به گفته این تیم، مینی چیتا در حالت ایستاده می‌تواند با استفاده از شبیه‌سازی، 100 روز تجربه در سه ساعت به دست بیاورد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی