ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ایستگاه فضایی بین‌ المللی
نجوم و فضا

برای اولین بار پس از ۲ دهه،‌ سایوز با فضانوردان کاملا روسی به ISS رسید

با وجود بحران اوکراین، روسیه ۳ فضانورد خود را در روز جمعه با راکت سایوز با موفقیت به ایستگاه فضایی بین‌ المللی (ISS) رساند. پس از ۲۲ سال این اولین بار است که تمامی فضانوردانی ...

علی باقرزاده
نوشته شده توسط علی باقرزاده | ۲۸ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۷:۳۰

با وجود بحران اوکراین، روسیه ۳ فضانورد خود را در روز جمعه با راکت سایوز با موفقیت به ایستگاه فضایی بین‌ المللی (ISS) رساند. پس از ۲۲ سال این اولین بار است که تمامی فضانوردانی که در یک پرواز سایوز به ایستگاه فضایی بین‌ المللی فرستاده می‌شوند،‌ از روسیه هستند.

سه فضانورد به نام‌های «اولگ آرتِمیِو»، «دنیس مَتویو» و «سرگئی کورساکوو» بودند که در ساعت ۰۴:۲۵ دقیقه روز جمعه به وقت ایران از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان به سمت فضا پرتاب شدند. در نهایت، راکت پس از دو بار گردش به دور زمین، در ساعت ۰۷:۳۰ دقیقه صبح به وقت ایران با موفقیت به ایستگاه فضایی بین المللی متصل شد. پس از ۲ ساعت که یکسان‌سازی فشار بین سایوز و ایستگاه فضایی برقرار شد، در نهایت دریچه‌ها باز شدند و ۳ فضانورد به ایستگاه رفتند. در حال حاضر ۱۰ فضانورد در ایستگاه فضایی بین المللی سکونت دارند.

ایستگاه فضایی بین‌ المللی

به دنبال بحران اوکراین، ایالات متحده تحریم‌های سنگینی را علیه روسیه وضع کرده است. «دمیتری روگوزین»، مدیر آژانس فضایی روسیه اعلام کرده که از آنجایی که روسیه وظیفه تقویت ایستگاه فضایی بین‌ المللی را به عهده دارد، می‌تواند ایستگاه را مجبور به سقوط کند و در عین حال تهدید کرده بود که شراکت خود در ایستگاه را لغو خواهد کرد. از طرف دیگر به دنبال ارسال فضانوردان به ایستگاه، «بیل نلسون»، مدیر ناسا اعلام کرده که پرتاب جمعه نشان از تعهد روسیه به مشارکت فضایی [با ایالات متحده] دارد. مدیران ناسا همچنین مکررا از تعهد ایالات متحده به مشارکت گفته‌اند و اعلام کرده‌اند که فضا همچنان به عنوان محلی باقی خواهد ماند که دو کشور می‌توانند با هم همکاری داشته باشند.

در روز ۳۰ مارس (۱۰ فروردین ماه) قرار است «مارک وَندهِی» به همراه دو فضانورد دیگر از طریق فضاپیمای روسی به زمین بازگردند. وندهی رکورد طولانی‌ترین سفر فضایی یکباره برای آمریکایی‌ها را به نام خود ثبت کرده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی