ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اینترنت زیردریایی
تکنولوژی

گوگل اولین کابل اینترنت زیردریایی خود در آفریقا را راه‌اندازی کرد

گوگل اعلام کرد که اولین کابل اینترنت زیردریایی خود در آفریقا را راه‌اندازی کرده که باعث تقویت شبکه‌های اینترنت بسیاری از کشورها و به ویژه توگو در غرب این قاره می‌شود. همانطور که گوگل در ...

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۸ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۳:۳۰

گوگل اعلام کرد که اولین کابل اینترنت زیردریایی خود در آفریقا را راه‌اندازی کرده که باعث تقویت شبکه‌های اینترنت بسیاری از کشورها و به ویژه توگو در غرب این قاره می‌شود.

همانطور که گوگل در وب‌سایت خود توضیح می‌دهد، برنامه کابل زیردریایی Equiano سال 2019 معرفی شد که از پرتغال در امتداد ساحل غربی آفریقا راه‌اندازی می‌شود و اروپا را به کشورها توگو، نیجریه، نامیبیا، آفریقای جنوبی و سنت هلن متصل می‌کند. انتظار می‌رود تا این کابل اتصال اینترنت را در دسترس میلیون‌ها کاربر هر دو قاره قرار دهد و به ویژه در توگو تاثیرگذار خواهد بود. طبق داده‌های DataReportal، تخمین زده می‌شود 74 درصد مردم این کشور به اینترنت دسترسی ندارند و انتظار می‌رود تا این کابل 20 برابر ظرفیت اینترنت بیشتری را برای این منطقه از غرب آفریقا ارائه کند.

پس از توگو، از اکویانو در نیجریه و نامیبیا به عنوان ایستگاه‌های بعدی پروژه گوگل یاد شده و پیش‌بینی می‌شود تا اواخر سال جاری میلادی به بهره‌برداری کامل برسد.

گوگل

پروژه کابل اینترنت زیردریایی گوگل

غول موتور جستجو تقریبا از یک دهه پیش، سرمایه‌گذاری هنگفت خود در زمینه اینترنت کابلی زیردریا را آغاز کرد و اولین پروژه آن با نام Unity در سال 2010 شروع به کار کرد و از چیکورا، ژاپن تا ساحل ردوندو، کالیفرنیا امتداد دارد. این شرکت در مجموع روی 19 کابل زیردریایی سرمایه‌گذاری کرده و جدیدترین آن با نام Dunant در ژانویه 2021 به بهره‌برداری رسید و ویرجینیا بیچ را به ساحل فرانسه متصل می‌کند.

گوگل تنها شرکتی نیست که روی کابل‌های زیردریایی سرمایه‌گذاری هنگفتی کرده. نشریه وال استریت ژورنال گزارش می‌دهد که متا، مایکروسافت و آمازون نیز روی زیرساخت‌های کابلی مهم جهان تسلط دارند. ماه گذشته، متا اعلام کرد که تا سال 2027 قصد دارد حداقل دو کابل زیردریایی بین اقیانوس اطلس ایجاد کند.

با این حال، کابل‌های زیر دریا یک نقطه ضعف مهم دارند و به دلیل بلایای طبیعی یا فعالیت‌های انسانی مانند ماهیگیره ممکن است پاره شوند. قطع شدن کابل‌ها به ویژه در امتداد سواحل آفریقا قابل انتظار است و می‌تواند باعث قطع شدن اینترنت تمام این مناطق برای روزها شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی