اسپیس ایکس: هزاران کیت اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به اوکراین فرستاده‌ایم

اسپیس ایکس: هزاران کیت اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به اوکراین فرستاده‌ایم

«گوئین شاتول»، رئیس شرکت اسپیس ایکس در مصاحبه‌ای از ارسال هزاران کیت اینترنت ماهواره‌ای استارلینک شامل آنتن، تری‌پاد و روتر وای فای به کشور اوکراین خبر داد.

در همان روزهای اول شروع حمله روسیه به اوکراین، این کشور از ایلان ماسک درخواست کرد که اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را در این کشور فعال کند. ماسک به چنین درخواستی پاسخ مثبت داد و البته اسپیس ایکس شروع به ارسال کیت‌های مخصوص این سرویس به این کشور جنگ‌زده کرد.

شهروندان اوکراین با استفاده از این همین کیت‌ها به صورت مستقیم به شبکه اسپیس ایکس در مدار زمین متصل می‌شوند؛ شبکه‌ای که هم اکنون نزدیک به دو هزار ماهواره دارد. این شبکه علاوه بر اتصال مردم به یکدیگر و با دنیای بیرون، به ارتش این کشور برای حمله به تجهیزات نظامی روسیه و نابودی آن‌ها هم کمک می‌کند.

ارسال هزاران کیت استارلینک به اوکراین

شاتول در کنفرانس ماهواره 2022 در واشنگتن گفت که به ارسال ترمینال‌ها برای مردم اوکراین افتخار می‌کند:

«من افتخار می‌کنم که توانستیم ترمینال‌ها را در اختیار مردم اوکراین قرار دهیم. فکر می‌کنم این کار برای اطمینان از در ارتباط باقی ماندن مردم، بسیار مفید بوده است.»

شاتول پس از این کنفرانس با شبکه CNBC مصاحبه کرد و بدون اعلام رقم دقیقی، از ارسال هزاران کیت اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به اوکراین خبر داد. شاتول همچنین گفته که اکثر بودجه لازم برای چنین کاری از سوی منابع شخصی تامین شده‌اند.

گوئین شاتول اسپیس ایکس
گوئین شاتول

با این حال شاتول اضافه کرده که فرانسه هم به چنین کاری کمک کرده و فکر می‌کند لهستان هم یکی از کشورهای حامی این کار است. با این حال به گفته رئیس اسپیس ایکس، آمریکا هیچ هزینه‌ای برای این کار به این شرکت پرداخت نکرده:

«فکر نمی‌کنم که ایالات متحده آمریکا برای ارسال ترمینال‌ها به اوکراین، پولی به ما داده باشد.»

فرانسه و لهستان واکنشی به گفته شاتول نداشته‌اند و نمی‌دانیم این کشورها تا چه اندازه از چنین پروژه‌ای حمایت کرده‌اند.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.