ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ایلان ماسک
تکنولوژی

لطفا تمایل ایلان ماسک برای ساخت یک شبکه اجتماعی جدید را خیلی جدی نگیرید

ایلان ماسک به‌تازگی در توییتی اعلام کرده بود که به‌صورت جدی به ساخت یک شبکه اجتماعی جدید فکر می‌کند. ولی با توجه به سابقه او نباید انتظار داشته باشیم که چنین ایده‌ای واقعا عملی شود ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۹ فروردین ۱۴۰۱ | ۰۹:۴۳

ایلان ماسک به‌تازگی در توییتی اعلام کرده بود که به‌صورت جدی به ساخت یک شبکه اجتماعی جدید فکر می‌کند. ولی با توجه به سابقه او نباید انتظار داشته باشیم که چنین ایده‌ای واقعا عملی شود و مدیرعامل تسلا پایگاه اجتماعی بزرگ خود در توییتر را رها کند و به سراغ ایجاد یک پلتفرم جدید برود.

ایلان ماسک در توییتی نوشت: «با توجه به این که توییتر به مرکز اعلانات عمومی دنیا تبدیل شده ولی به اصول بنیادی آزادی بیان پایبند نیست و دموکراسی را خدشه‌دار می‌کند، چه باید کرد؟» اگر با پیگیری پست‌های او هیجان‌زده شده‌اید، عجله نکنید چون احتمالا قرار نیست به این زودی‌ها شبکه اجتماعی جدیدی به نام DogeSociælX را ببینیم.

ماسک در گذشته توییت‌های عجیب و غریب زیادی زده که بارها باعث اختلاف میان او و قانون‌گذاران آمریکایی بوده است. فراموش نکنید او همان کسی است که دعوت از رئیس جمهور روسیه برای مبارزه تن به تن را در کارنامه‌اش دارد!

این اولین باری نیست که مدیرعامل تسلا درباره تصاحب جایگاه شبکه‌های اجتماعی تزار اول جهان رویاپردازی می‌کند. زمانی که در سال 2018 خبرنگاران از تصمیم‌های مدیریتی او در مقام مدیرعامل تسلا انتقاد کردند، ماسک وعده داد که سایتی به نام Pravda به معنای «حقیقت» را می‌سازد. این سایت قرار بود به مردم اجازه دهد به گزارش‌های خبرنگاران امتیاز بدهند. ولی این ایده عملی نشد.

ایلان ماسک

ایلان ماسک دوباره در سال 2018 اعلام کرد که می‌خواهد شرکت رسانه‌ای میان‌کهکشانی خود را با نام Thud راه‌اندازی کند. خبرنگار «تک‌کرانچ» پارسال سعی کرد با تمام 13 کارمند این شرکت تماس بگیرد ولی هیچ‌کس حاضر به صحبت در این باره نبود. ماسک در ابتدا 2 میلیون دلار برای این شرکت بودجه در نظر گرفت، اما خیلی زود آن را ترک کرد و در نهایت، این پروژه صرفا به عنوانی در رزومه این کارمندان تبدیل شد.

نام ایلان ماسک ضامن موفقیت یک شبکه اجتماعی نیست

ساخت شبکه‌های اجتماعی جدید کار سختی است و حتی وجود اسامی بزرگ در پشت این پلتفرم‌ها ضامن موفقیت‌شان نیست. برای مثال شبکه اجتماعی Truth Social دونالد ترامپ را در نظر بگیرید. با وجود این که هفته‌ها از راه‌اندازی این پلتفرم می‌گذرد، بسیاری از کاربران هنوز در فهرست انتظار قرار دارند و نتوانسته‌اند به این شبکه اجتماعی دسترسی پیدا کنند.

حتی اگر ماسک واقعا شبکه اجتماعی خودش را راه‌اندازی کند، در آن‌جا به اندازه توییتر مخاطب نخواهد داشت. او در حال حاضر نزدیک به 80 میلیون دنبال‌کننده دارد و جزو 10 کاربر برتر این پلتفرم از نظر تعداد دنبال‌کننده محسوب می‌شود. از سوی دیگر، اگرچه ماسک می‌گوید آزادی بیان در توییتر کافی نیست، بسیاری از پست‌های نامناسب او حذف نشده است.

پس به نظر می‌رسد مشکل ماسک آزادی بیان نیست، او صرفا مخالف هر نوع کنترل و قانون است. البته نباید فراموش کرد که کمیسیون بورس و اوراق بهادار حتی در شبکه اجتماعی اختصاصی ماسک، می‌تواند او را مجبور به رعایت اصول خاصی درباره نحوه انتشار محتوا کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی