ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

لوگوی اتحادیه اروپا و اپل
نرم افزار و اپلیکیشن

اتحادیه اروپا می‌تواند اپل را به نصب برنامه از خارج اپ استور وادار کند

اتحادیه اروپا چند روز پیش از طرحی موسوم به «قانون بازارهای دیجیتال» (DMA) برای کنترل شرکت‌های بزرگ فناوری پرده برداشت. این قانون می‌خواهد پلتفرم‌های بزرگی مثل iOS اپل را به فراهم‌سازی قابلیت نصب اپلیکیشن از ...

اتحادیه اروپا چند روز پیش از طرحی موسوم به «قانون بازارهای دیجیتال» (DMA) برای کنترل شرکت‌های بزرگ فناوری پرده برداشت. این قانون می‌خواهد پلتفرم‌های بزرگی مثل iOS اپل را به فراهم‌سازی قابلیت نصب اپلیکیشن از خارج از اپ استور یا «سایدلودینگ» وادار کند.

قانون بازارهای دیجیتال که البته هنوز نهایی نشده، با کنترل قدرت غول‌های فناوری که تحت عنوان «دربان» معرفی شده‌اند، به شرکت‌های کوچک شانس رقابت می‌دهد. این قوانین حوزه‌های تبلیغات، پیام‌رسانی و فروشگاه‌های دیجیتالی را مدیریت می‌کند.

اتحادیه اروپا می‌گوید دربان پلتفرمی با حداقل درآمد سالانه 7.5 میلیارد یورو و حداقل 45 میلیون کاربر فعال ماهانه است که خدمات خود را حداقل در سه کشور اروپایی ارائه می‌کند. هر پلتفرمی که تحت پوشش این تعریف قرار بگیرد، باید به کاربران اجازه دهد امکان نصب برنامه از خارج از فروشگاه‌های اپلیکیشن اختصاصی خود را داشته باشند.

اپ استور اپل

اپ استور بالاخره از انحصار در می‌آید؟

سیستم عامل اندروید همین حالا هم امکان سایدلودینگ برنامه‌ها را دارد، اما اپل بر حفظ انحصار نصب اپ‌ها از طریق اپ استور مصر است. این شرکت قبلا در یک پرونده طولانی با اپیک گیمز وارد درگیری شد و در نهایت توانست پیروز خارج شود.

طرح DMA شرکت‌هایی مثل اپل و گوگل را که مالک پلتفرم‌های بزرگ هستند، وادار می‌کند تا امکان استفاده از روش‌های پرداخت جایگزین را فراهم کنند. به‌علاوه، این پلتفرم‌ها دیگر نمی‌توانند بدون دریافت رضایت از کاربر به آن‌ها تبلیغات هدفمند نمایش دهند. در بخش دیگری از این طرح گفته شده که پیام‌رسان‌های بزرگ از جمله واتس‌اپ و iMessage باید با سایر پیام‌رسان‌ها سازگار باشند و قابلیت هم‌کنش‌پذیری را فراهم کنند.

طرح قانون بازارهای دیجیتال شش ماه پس از تایید شدن توسط پارلمان و شورای اروپا اجرایی می‌شود. شرکت‌ها در صورت تخطی از این قانون باید 10 درصد از درآمد سالانه خود را جریمه بدهند و در صورت تکرار 20 درصد جریمه بپردازند یا با تعلیق قابلیت خرید شرکت‌های دیگر روبرو شوند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی