ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

آپولو 11
علمی

خاک ماه که از ماموریت آپولو 11 به زمین رسیده است، به حراج گذاشته می‌شود

گرد و خاک جمع‌آوری شده توسط «نیل آرمسترانگ» در طول ماموریت آپولو 11، ماه آینده در 13 آوریل به حراج گذاشته می‌شود. احتمالا رقابت تنگاتنگی بر سر تصاحب این خاک صورت گیرد. برخی تخمین می‌زنند ...

گرد و خاک جمع‌آوری شده توسط «نیل آرمسترانگ» در طول ماموریت آپولو 11، ماه آینده در 13 آوریل به حراج گذاشته می‌شود. احتمالا رقابت تنگاتنگی بر سر تصاحب این خاک صورت گیرد. برخی تخمین می‌زنند که قیمت آن تا 1.2 میلیون دلار نیز بالا رود.

این گرد و خاک به عنوان یک نمونه احتمالی – برای بررسی در سطح زمین – در تاریخ 20 ژوئیه 1969 توسط آرمسترانگ فضانورد جمع‌آوری شد. آرمسترانگ اولین نفر در تاریخ بود که بر روی ماه قدم گذاشت.  حراج کنندگان توضیح می‌دهند که این حراجی فضایی شامل قطعات دیگری مثل لباس تمرین فضانوردان، قطعات فضاپیمای «اسپوتنیک-1» و قطعات باقی‌مانده از مسابقه فضایی میان فضانوردان در تمرین است. این لوازم متعلق به ماموریت‌های آپولو 10 و آپولو 11 هستند.

آپولو 11

اما ناسا چندان به این کار راضی نیست و عقیده دارد که این گرد و خاک متعلق به تمام مردم ایالات متحده است. علاوه بر آن، ناسا می‌تواند با مطالعه این نمونه، اطلاعاتی مفید کسب کند که در ماموریت «آرتمیس» (بازگشت انسان به سطح ماه) کارآمد باشند. بیشتر نمونه‌های گرد و غبار جمع‌آوری شده از ماه در مقر ناسا و در مکانی امن نگهداری می‌شوند. برخی از آن‌ها حتی باز نشده‌اند و هنوز در ظرف‌های مهر و موم شده خود باقی مانده‌اند. برخی نمونه‌ها نیز برای چندین دهه بی‌استفاده باقی مانده‌ بودند. به عنوان مثال، ناسا در اوایل این ماه بلاخره به سراغ یک نمونه 50 ساله از ماه رفت که در ماموریت آپولو 17 توسط «ژن سرنان» در سال 1972 جمع‌آوری شده بود. قصد ناسا از این کار مطالعه نمونه به منظور گسترش اطلاعات برای فرود فضاپیمای آرتمیس بر سطح ماه بود.

در حول و حوش زمانی که نمونه آپولو 17 از سطح ماه جمع‌آوری می‌شد، دانشمندان دستگاهی را طراحی کردند که نمونه‌های ماه را برای چندین دهه در خلا و به صورت مهر و موم شده نگه دارد تا نسل‌های آینده دانشمندان بتوانند فناوری‌های جدید خود را در تحلیل آن‌ها به کار بگیرند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • molavy
    molavy | ۱۴ فروردین ۱۴۰۱

    خاک استدیو های هالیود بهتره کفت

مطالب پیشنهادی