ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

مریخ‌نورد استقامت نشان داد: صوت در سیاره سرخ دو سرعت متفاوت دارد

مریخ‌نورد استقامت از زمان فرود در مریخ با استفاده از میکروفن‌های خود صدای سیاره سرخ را ضبط کرده است. حالا اصوات ضبط شده توسط این کاوشگر به دانشمندان نشان داده که صوت با دو سرعت ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۴ فروردین ۱۴۰۱ | ۲۳:۳۰

مریخ‌نورد استقامت از زمان فرود در مریخ با استفاده از میکروفن‌های خود صدای سیاره سرخ را ضبط کرده است. حالا اصوات ضبط شده توسط این کاوشگر به دانشمندان نشان داده که صوت با دو سرعت متفاوت روی مریخ حرکت می‌کند که هردو از سرعت صوت در زمین پایین‌تر است.

پژوهشگران در مطالعه‌ای که اخیرا در مجله Nature منتشر شده، اعلام کرده‌اند که جو رقیق کربن دی‌اکسید سیاره سرخ باعث می‌شود صدا آهسته‌تر حرکت کند. سرعت حرکت صوت معمولا در زمین 1234 کیلومتر بر ساعت است. اما دانشمندان دریافته‌اند که سرعت حرکت صداهای بم 864 کیلومتر بر ساعت و صداهای زیر 900 کیلومتر بر ساعت است.

این یعنی اگر یک روز به سیاره سرخ سفر کردید، صداهای زیر را زودتر از صداهای بم خواهید شنید. «سیلوستر مائوریس»، محقق ارشد این مقاله می‌گوید: «در زمین، صداهای مختلف یک ارکستر، چه زیر باشد و چه بم، به‌صورت همزمان به گوش شما می‌رسد. اما اگر در مریخ کمی با صحنه فاصله داشته باشید، تاخیر زیادی در دریافت صدا خواهید داشت.»

مریخ‌نورد استقامت

صداها در مریخ مسافت کمتری طی می‌کنند

جو رقیق سیاره سرخ باعث می‌شود صدا قادر به طی مسافت کمتری باشد. در زمین، اصوات در فاصله 65 متری محو می‌شوند، اما این فاصله در مریخ فقط 4 متر است. با این حساب حرف زدن با دیگران در مریخ کار بسیار سختی خواهد بود، چون اگر فاصله به 5 متر برسد، صدای شما به گوش طرف مقابل نخواهد رسید. گفتنی است که جو مریخ 170 بار رقیق‌تر از جو زمین است.

دانشمندان می‌گویند صداها در مریخ توسط گوش انسان قابل شنیدن‌ هستند اما خیلی نرم‌تر از زمین به نظر می‌رسند. مائوریس اظهار دارد: «در یک مقطع زمانی چنان سکوتی برپا شده بود که تصور کردیم میکروفن خراب شده است.» این اخترفیزیکدان دانشگاه «تولوز» فرانسه می‌گوید جدا از طوفان‌ها، سایر منابع صوتی روی سیاره سرخ نادر محسوب می‌شوند.

مریخ‌نورد استقامت حالا در دهانه «جزرو» به دنبال علائم حیات باستانی در سیاره سرخ می‌گردد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی