ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

دانشمندان با ابزار DNA جدیدی، فرایند توسعه واکسن‌‌ها را یک میلیون برابر سریع‌تر می‌کنند

در طول سال‌های گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا، حیاتی و مهم بودن واکسن ها تقریبا برای تمام افراد روی زمین مشخص شد و حالا دانشمندان دانمارکی موفق به خلق ابزار جدیدی شده‌اند که می‌تواند ...

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۱ فروردین ۱۴۰۱ | ۲۱:۳۰

در طول سال‌های گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا، حیاتی و مهم بودن واکسن ها تقریبا برای تمام افراد روی زمین مشخص شد و حالا دانشمندان دانمارکی موفق به خلق ابزار جدیدی شده‌اند که می‌تواند بیش از چهار هزار مولکول مختلف را برای تجزیه و تحلیل در ناحیه‌ای کوچک‌تر از سر سوزن قرار دهد. این امر می‌تواند تاثیر بسیار زیاد و مهمی در زمینه کشف واکسن‌های جدید داشته باشد.

تاثیر این ابزار روی ساخت واکسن‌های جدید

بر اساس بیانیه مطبوعاتی منتشر شده توسط «دانشگاه جنوب دانمارک» (SDU)، در این روش از حباب‌های صابون مانند به عنوان یک نقطه نانو استفاده می‌شود و قرار است تا حد زیادی میزان مواد، انرژی و هزینه‌های اقتصادی شرکت‌های دارویی را کاهش دهد تا فرآیندهای خود را با سرعتی بیش از یک میلیون برابر انجام دهند.

«استفن ووگل»، سرپرست تیم SDU و دانشیار دپارتمان فیزیک، شیمی و داروسازی توضیح می‌دهد:

«در این فناوری از شناسه‌های DNA مشابه موجود در تمام محصولات مصرفی استفاده شده تا هویت تمام ترکیبات، معرف‌ها و واکنش‌های شیمیایی که به طور موازی در هزاران نانوراکتور بسیار کوچک انجام می‌شود را دنبال کند.»

برای دستیابی به چنین پیشرفتی از حوزه‌هایی مانند بیوشیمی مصنوعی، نانوتکنولوژی، سنتز DNA، شیمی ترکیبی و حتی یادگیری ماشین استفاده شده و در نهایت منجر به گشودن مرز جدیدی در شیمی کوچک و بیوشیمی می‌شود.

«نیکوس هاتزاکیس»، رئیس این گروه و دانشیار گروه شیمی توضیح می‌دهد:

«هیچ عنصر واحدی در روش ما کاملا جدید نیست، اما هرگز به این صورت یکپارچه ترکیب نشده‌اند.»

محققان پیش‌بینی می‌کنند گروه‌های صنعتی و دانشگاهی که سنتز مولکول‌های بلند مانند پلیمرها را انجام می‌دهند، احتمالا اولین کسانی خواهند بود که این روش را به کار خواهند گرفت. در نهایت این روش می‌تواند بیشتر یکپارچه شود و امکان افزودن مستقیم برنامه مربوط برای آن فراهم شود.

اگر این ابزار مورد استفاده گسترده قرار بگیرد، احتمالا در مواجهه با همه‌گیری‌های بعدی، با سرعت بیشتری بتوانیم واکسن تولید کنیم تا از مرگ‌ومیرها جلوگیری شود. با وجودی که فرایند توسعه واکسن کرونا نسبت به گذشته بسیار سریع‌تر بود، باز هم میلیون‌ها نفر جانشان را در اثر ابتلا به آن از دست دادند. بنابراین توسعه چنین ابزارهایی اهمیت بالایی دارد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • molavy
    molavy | ۲۲ فروردین ۱۴۰۱

    این بازی دو سر داره
    روش توسعه ویروس هم یک میلیون بار سریع شد

مطالب پیشنهادی