ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

ناسا پس از سومین تلاش ناموفق، آزمایش راکت غول‌پیکر SLS را به تعویق انداخت

ناسا پس از سومین تلاش ناموفق خود برای کامل کردن آزمایش سوخت‌گیری حیاتی موشکSLS (Space Launch System)، تصمیم گرفته تا برنامه‌های آن را در زمان دیگری ادامه دهد. آژانس فضایی آمریکا با انتشار بیانیه‌ای در ...

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ | ۱۷:۳۰

ناسا پس از سومین تلاش ناموفق خود برای کامل کردن آزمایش سوخت‌گیری حیاتی موشکSLS (Space Launch System)، تصمیم گرفته تا برنامه‌های آن را در زمان دیگری ادامه دهد.

آژانس فضایی آمریکا با انتشار بیانیه‌ای در وبلاگ خود توضیح داد که موشک بزرگ SLS طی روزهای آینده از سکوی پرتاب مرکز فضایی کندی به ساختمان مونتاژ منتقل خواهد شد. با این وجود، به نظر می‌رسد برنامه ناسا که «تمرین لباس خیس» (Wet dress rehearsal) نام دارد و از اول آوریل آغاز شده، با عقب نشینی قابل توجهی مواجه شده است. ناسا با انجام این آزمایش می‌خواهد مطمئن شود که با گذشت 10 ثانیه از زمان پرتاب، موشک آن‌ها سوخت‌رسانی می‌شود.

موشک SLS

این تصمیم در حالی اعلام شده که ناسا در طول دو هفته گذشته سه بار برای سوخت‌گیری موفق موشک خود تلاش کرده و هر بار به دلایل فنی مختلفی با شکست مواجه شده است. در آخرین تلاش آن‌ها که روز پنجشنبه، 25 فروردین انجام شده بود، ناسا موفق شد 49 درصد از مخزن اکسیژن مایع و 5 درصد از مخزن هیدروژن مایع را بارگیری کند.

هرچند محققان در آخرین آزمایش خود با پیشرفت مواجه شدند اما در تمام فرآیند آماده‌سازی موشک نقطه قابل توجهی محسوب نمی‌شود. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که ناسا قصد دارد اولین پرتاب موشک بزرگ Space Launch System را در اواخر سال جاری میلادی انجام دهد.

زمان اولین پرتاب موشک SLS

موشک SLS

پس از انتقال موشک به ساختمان مونتاژ، ناسا در چند هفته آینده به همراه پیمانکاران خود به بررسی مشکلاتی که در طول آزمایش‌های سوخت‌رسانی SLS پیش آمده، خواهند پرداخت. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، می‌توان انتظار داشت که موشک ناسا زمانی در ماه آگوست اولین پرتاب خود را تجربه خواهد کرد.

از سوی دیگر، مهندسان ناسا باید عوامل دیگری از جمله فرسودگی و پارگی، عملکرد صحیح بوسترهای جانبی آن که بیرون قرار گرفته‌اند و همچنین طول عمر سخت‌افزار را مورد بررسی قرار دهند.

به نظر می‌رسد ناسا کاملا اطمینان دارد که مشکلات موشک SLS را پشت سر خواهد گذاشت. اکنون 11 سال از عمر این برنامه می‌گذرد و طی آن ناسا بیش از 30 میلیارد دلار روی سیستم‌های موشکی و زمینی در حال آزمایش خود سرمایه‌گذاری کرده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی