ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

روز زمین
علمی

روز زمین مبارک؛ چگونه از این سرمایه محافظت کنیم؟

روز دوم اردیبهشت ماه روز زمین پاک و روز سوم اردیبهشت روز جهانی کره زمین است و فرصت خوبی است تا توجه ویژه‌تری به محیط زیست و کره زمین داشته باشیم. طرفداران محیط زیست امسال ...

مرضیه فرجی
نوشته شده توسط مرضیه فرجی | ۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۲۱:۰۰

روز دوم اردیبهشت ماه روز زمین پاک و روز سوم اردیبهشت روز جهانی کره زمین است و فرصت خوبی است تا توجه ویژه‌تری به محیط زیست و کره زمین داشته باشیم.

طرفداران محیط زیست امسال همه ساکنین این کره خاکی را به سرمایه‌گذاری روی زمین، تشویق می‌کنند. درحالیکه بسیاری از اهداف حفاظت از محیط زیست در طول سال‌ها ثابت مانده‌اند، موضوع امسال «تسریع راه‌حل‌های مبارزه با تهدیدات زمین» است. تغییرات آب و هوایی، گرمایش زمین و فعالیت‌های انسان روی زمین همگی تهدیدهای بزرگی برای محیط زیست محسوب می‌شوند که باید برای بهبود شرایط کوشید.

در سراسر جهان، بیش از یک میلیارد نفر سالانه در راهپیمایی‌های حمایت از زمین شرکت می‌کنند تا اهمیت و فوریت حفظ محیط زیست را برجسته کنند.

از زمان برگزاری اولین روز زمین در سال 1970، انتشار گاز کربن دی‌اکسید تا کنون 90 درصد افزایش یافته است. انسان تاکنون بیشترین حجم ممکن از کربن را نسبت به ادوار گذشته در زمین مصرف کرده است. همین امر، ما را به سمت فاجعه آب و هوایی سوق داده است. به همین دلیل است که حفاظت از زمین نیاز به همکاری همه دارد تا با حذف تدریجی تولید نفت و گاز میزان کربن مصرفی کاهش یابد. علاوه بر این، می‌توان با جمع‌آوری زباله، عایق کاری کارخانه‌ها، مشارکت سیاسی و گسترش آگاهی مردم نیز در حفاظت از محیط زیست کوشید.

امیدوار هستیم هر یک از ما در چنین روزی با مهربانی دیگران را تشویق کنیم تا برای سالم ماندن سیاره‌مان تلاش کند تا زمین به مکانی بهتر برای زندگی تبدیل شود.

روز زمین

کارهای کوچک بسیاری وجود دارد که می‌توان برای جشن گرفتن روز زمین انجام داد. ما لیستی از این فعالیت‌ها را در زیر گردآوری کرده‌ایم.

۱- برای تولید تا حد امکان از انرژی‌های تجدیدپذیر و سبز استفاده کنیم.

با افزایش گرمایش زمین و اثرات مخرب آن، کارخانه‌ها و شرکت‌های متعددی هستند که تلاش می‌کنند چرخه تولیدی خود را به سمت چرخه سبز پیش ببرند – چرخه سبز، به فرآیندهای تولیدی گفته می‌شود که با محیط زیست سازگار هستند. حتی کوچکترین کمپانی‌ها نیز می‌توانند با حذف پلاستیک و آلاینده‌های داخلی روز زمین را جشن بگیرند. باید آگاه باشیم که ما قادر نیستیم سیستم اقتصادی را به صورت ناگهانی تغییر دهیم، اما با همین فعالیت‌های کوچک می‌توان به بهبود اوضاع کمک کرد.

نسل جدید قطعا از رفتارهای صحیح ما در این زمینه تقلید خواهند کرد تا زمین سالمی داشته باشیم. استفاده کمتر از پلاستیک دقیقا منجر به تولید کمتر کربن می‌شود.

۲- سیاست‌های جدید و البته سبزتری را در پیش بگیریم.

تا زمانی که قوانین کشورها به صورتی نوشته شده که از سوخت فصیلی حمایت و پشتیبانی می‌کند، شاهد بدترین تغییرات آب و هوایی و افزایش میزان گرمایش زمین خواهیم بود. به عنوان یک شهروند آگاه به وضعیت آب و هوایی، می‌توانیم از دولت تقاضای حمایت بیشتری در مراقبت از زمین داشته باشیم. سیاست‌های جدید دولت می‌تواند تاثیرات شگرفی بر این تغییرات آب و هوایی داشته باشد.

همچنین می‌توانیم از سازمان‌های آب و هوایی شهر خود تقاضا کنیم تا از طریق رسانه‌ای که در دسترس دارد، مردم را به انجام فعالیت‌های بیشتر در این مورد تشویق کند. رسانه همچنین می‌تواند به افراد آموزش‌های لازم را بدهد که چطور میزان کربن مصرفی را کاهش دهند.

۳- در برنامه‌ها و کمپین‌های حمایت از محیط زیست شرکت کنیم.

فعالیت‌های متعددی در طول سال انجام می‌شود که مردم را به حفاظت از زمین دعوت می‌کند. به عنوان مثال، می‌توان به روز «درختکاری» اشاره کرد که یکی از بهترین فرصت‌ها برای مشارکت در این زمینه است. پاکسازی مناطق آلوده از زباله، دعوت سایرین برای همکاری، برپایی برنامه‌های اطلاع‌رسانی و کاشت درخت‌های جدید یک سری از ارزشمندترین فعالیت‌های اجتماعی ما در این موضوع است.

روز زمین

همه ما می‌توانیم گیاهانی را در آپارتمان خود یا هر فضای در دسترس دیگری پرورش دهیم و امیدوار باشیم که گردافشانی به تکثیر آن‌ها در محیط کمک می‌کند.

۴- فعالیت‌های روزمره خود را کنترل کنیم.

از آشپزی کردن تا خرید کردن و انجام امور مالی، اقدامات متعددی وجود دارد که با انجام آن‌ها می‌توانیم وظیفه خود را در قبال این سیاره انجام دهیم.

به عنوان مثال، می‌توانیم خریدهای خود را با دقت انجام دهیم تا میزان زباله‌های ما کاهش یابد. از سوی دیگر، می‌توان زباله‌های تولید شده را بازیافت کرد. به خاطر داشته باشید که تعمیر اقلام فرسوده یا مستعمل یکی از بهترین راه‌ها برای حفاظت از زمین است. سعی کنید میزان خرید خود از فست فود را کاهش دهید. در واقع اجازه ندهید برند‌هایی فرصت طلب که به دنبال سود خود هستند، به زمین آسیب برسانند. تا جای ممکن از خرید اینترنتی خودداری کنید زیرا در این روش مصرف پلاستیک چندین برابر می‌شود.

از سوی دیگر می‌توانید نحوه مصرف انرژی را نیز کنترل کنید. لامپ‌های اضافه را خاموش کنید. هرگز دستگاه‌های الکترونیکی خود را در حالت آماده به کار رها نکنید. در مرحله بعد، لامپ‌های منزل و محیط کار خود را با لامپ‌های LED کم مصرف جایگزین کنید. کاهش چند درجه‌ای حرارت و عایق کاری محیط نیز از دیگر امور مهم هستند.

در رژیم غذایی خود، مصرف محصولات حیوانی را تا حد ممکن کاهش دهید. صنعت تولید گوشت آسیب جدی به محیط زیست می‌زند. طبق مطالعات انجام شده، اگر هر فرد مصرف گوشت در رژیم غذایی خود را تا 25 درصد کاهش دهد، انتشار گازهای گلخانه‌ای سالانه کمی بیش از 1 درصد کاهش می‌یابد. علاوه بر این‌ها، استفاده از وسایل نقلیه عمومی یکی دیگر از بهترین کارهایی است که می‌توان برای محیط زیست انجام داد.

روز زمین

۵- درخت بکارید و پیاده‌روی کنید.

اگر آنقدر خوش شانس هستید که خانه‌تان حیاط دارد، در روز مدت زمانی را صرف قدم زدن در حیاط کنید و از هوای تازه لذت ببرید. می‌توانید در حیاط خانه خود درختی بکارید و از آن نگهداری کنید. در صورتی که چنین امکانی برایتان فراهم نیست، به فضاهای سبز اطراف منزل بروید و گیاه مورد علاقه‌تان را بکارید. در مورد گیاهان و حیوانات مناطق اطراف منزل خود اطلاعات کسب کنید.

۶-به تلاش خود برای حفاظت از زمین ادامه دهیم.

حفاظت از زمین یک فرآیند آنی نیست و مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا بتوان به نتیجه رسید. رشد یک گیاه و به ثمر رسیدن آن – وابسته به نوع گیاه – چند سال طول می‌کشد. حذف کربن نیز امری تدریجی است که به همکاری مردم و دولت نیاز دارد. در جشن روز زمین به یاد داشته باشید که باید این مراحل را به صورت مداوم پیگیری کرد تا به نتیجه مطلوب برسیم.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی