ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

پژواک سیاهچاله
علمی

صدای سیاهچاله‌های دوتایی در کهکشان راه شیری [تماشا کنید]

محققان MIT با استفاده از ابزار جدیدی که «ماشین طنین» نامیده می‌شود، موفق به شناسایی پژواک سیاهچاله‌های دوتایی در کهکشان راه‌شیری شده‌اند. آن‌ها با استفاده از اشعه ایکس این پژواک را به امواج صوتی تبدیل ...

مرضیه فرجی
نوشته شده توسط مرضیه فرجی | ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۲۱:۳۰

محققان MIT با استفاده از ابزار جدیدی که «ماشین طنین» نامیده می‌شود، موفق به شناسایی پژواک سیاهچاله‌های دوتایی در کهکشان راه‌شیری شده‌اند. آن‌ها با استفاده از اشعه ایکس این پژواک را به امواج صوتی تبدیل کردند که می‌توانید در ویدئو این پست به آن گوش دهید.

سیاهچاله‌ها اجرام پرجرمی هستند که کشش گرانشی بسیار قوی آن‌ها حتی به نور هم اجازه فرار نمی‌دهد. سیاهچاله‌ها اغلب توسط گاز و غبار فوق گرم احاطه شده‌اند که به آن «دیسک برافزایشی» می‌گویند. هنگامی که مقداری از این ماده فوق گرم به درون سیاهچاله سقوط می‌کند، اشعه ایکس تولید می‌شود.

سیاهچاله‌های دوتایی، سیاهچاله‌هایی هستند که به صورت دوتایی در یک سیستم به دور هم می‌چرخند و به همین دلیل، دیسک برافزایشی بزرگتر شده و به تبع آن، تابش اشعه ایکس نیز افزایش می‌یابد.

پژواک سیاهچاله

«ارین کارا» اخترفیزیکدان در «MIT» و یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: « درک نقش سیاهچاله‌ها در تکامل کهکشان‌ها یک امر ضروری در فیزیک مدرن است. جالب اینجاست که این سیاهچاله‌های پرجرم، مینی‌جت‌ها را پس می‌زنند. پس با درک فوران این سیاهچاله‌ها از طریق گوش دادن به پژواک سیاهچاله قادر خواهیم بود نقش سیاهچاله در تولد کهکشان را درک کنیم.»

محققان دریافتند که جرم سیاهچاله‌های تولید کننده این پژواک حدود 5 تا 15 برابر جرم خورشید است. این تیم گزارش داد سیاهچاله‌ها در ابتدا یک انفجار بزرگ از اشعه ایکس داشتند که برای چندین هفته ادامه داشت، در این مدت سیاهچاله‌ها حجم زیادی از گرد و غبار را به بیرون پرتاب کرده‌اند که تقریبا با سرعت نور بوده است. سپس در طی چند روز، انرژی اولیه سیاهچاله‌ها افت کرده است.

سال گذشته، اخترفیزیکدانان برای اولین تابشی از پرتو ایکس را شناسایی کردند که از یک سیاهچاله بسیار دور بازتاب می‌شد – این سیاهچاله متعلق به یک کهکشان دور بود. اما پژواک کشف شده که در ویدئو زیر به آن گوش می‌دهیم، متعلق به هشت سیاهچاله دوتایی در کهکشان راه شیری است.

در این پروژه، کارا با محققان موسیقی برای تبدیل پرتو ایکس سیاهچاله‌ها به امواج صوتی همکاری کرده است. این داده‌ها از ماهواره «NICER» بدست آمده است. NICER تلسکوپ ایستگاه فضایی بین‌المللی است که تابش اشعه ایکس از منابعی مانند سیاهچاله‌ها و ستاره‌های نوترونی را ثبت و ضبط می‌کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی