ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

موجودات بیگانه
علمی

نگرانی دانشمندان از امکان انتقال «میکروب‌های بیگانه» به زمین با سنگ‌های مریخی

ناسا درحال برنامه‌ریزی برای آوردن سنگ‌هایی از مریخ به زمین است تا مطالعاتی بر روی آن‌ها انجام دهد. علیرغم تمام هیجانی که برای رسیدن این سنگ‌ها به زمین وجود دارد، دانشمندان نگران این موضوع هستند ...

مرضیه فرجی
نوشته شده توسط مرضیه فرجی | ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۰۹:۰۰

ناسا درحال برنامه‌ریزی برای آوردن سنگ‌هایی از مریخ به زمین است تا مطالعاتی بر روی آن‌ها انجام دهد. علیرغم تمام هیجانی که برای رسیدن این سنگ‌ها به زمین وجود دارد، دانشمندان نگران این موضوع هستند که سنگ‌های مریخی حاوی «میکروب‌های بیگانه» باشند.

دانشمندان هشدار داده‌اند که نمونه‌های سنگ‌های مریخ می‌توانند میکروب‌های بیگانه را در خود نگه دارند و با رسیدن به زمین، حیات سلولی در سطح سیاره ما را تحت تاثیر قرار دهند. ناسا برای جلوگیری از این خطر، قصد دارد تمام نمونه‌ها را پیش از رسیدن به زمین استرلیزه کند.

ناسا در این هفته جلساتی عمومی برگزار خواهد کرد تا در مورد طرح‌های ارزیابی نمونه‌های جمع‌آوری شده نظرسنجی کند. از سوی دیگر، آژانس فضایی از مردم خواست تا نظر خود را در مورد نمونه‌هایی که مریخ‌نورد «استقامت» به زمین می‌آورد، بیان کنند. آژانس فضایی قصد دارد در اوایل دهه 2030 یک سفینه فضایی که مملو از نمونه‌ سنگ‌های مریخی است، در پایگاه نیروی هوایی ایالات متحده فرود آورد.

موجودات بیگانه

هنوز راه زیادی باقی مانده، اما از آنجایی که دانشمندان وجود میکروب‌ها و سلول‌های اولیه موجودات بیگانه در این نمونه‌ها را محتمل می‌دانند، از ناسا می‌خواهند اطمینان حاصل کند که این میکروب‌ها حیات در زمین را تحت تاثیر قرار نمی‌دهند.

ناسا برای رساندن نمونه‌های جمع‌آوری شده ابتدا آن‌ها را در یک ظرف مهروموم شده قرار می‌دهد و به مدار زمین می‌فرستد. سپس یک فضاپیما این ظرف را در مدار تحویل می‌گیرد و به زمین می‌آورد. همه چیز از لحاظ علمی خوب کار می‌کند و آماده هستیم تا شاهد یکی دیگر از کارهای خارق‌العاده به دست بشر باشیم، اما چه اتفاقی می‌افتد اگر نمونه‌ها شامل میکروب‌های بیگانه باشند؟

میکروب‌های بیگانه

اگر به فیلم‌های علمی-تخیلی علاقه‌مند باشید، احتمالا با این نگرانی آشنا هستید. هرچند که احتمال اثرگذاری این سلول‌ها بر حیات در سطح زمین کم است، اما صفر نیست. «جیم بل»، دانشمند علوم سیاره‌ای در دانشگاه ایالتی «آریزونا» می‌گوید: «اگر واقعا اینطور باشد، این میکروب‌ها خطر بزرگی برای بقای زمین هستند.»

موجودات بیگانه

او ادامه داد: «ما در مورد یک اکوسیستم کاملا متفاوت صحبت می‌کنیم که انطباق آن با شرایط زمین امری غیرممکن است.»

آژانس فضایی قصد دارد رویکردی محافظه‌کارانه برای آوردن نمونه‌ها به زمین داشته باشد. ناسا قصد دارد هرچیزی که با مریخ در تماس بوده است را پیش از رسیدن به زمین به صورت کامل استرلیزه کند.

البته ممکن است نحوه رسیدن این سنگ‌ها به زمین نیز دچار تغییر شود. در ماه‌های آینده شاهد اخبار بیشتری درباره نحوه برنامه‌ریزی ناسا برای مقابله با سلول‌های بیگانه مریخ خواهیم بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی