ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

نانوربات‌ها می‌توانند اطراف زخم حرکت کنند و باکتری‌ها را از بین ببرند

جدیدترین نانو ربات‌های پزشکی می‌توانند نقش آنتی باکتریال‌‌ را برای درمان زخم‌های موضعی داشته باشند. در واقع این گجت‌ها می‌توانند باکتری‌های اطراف زخم را از بین ببرند تا آسیب بیشتری به فرد وارد نشود. تاکنون ...

نیما جلالی
نوشته شده توسط نیما جلالی | ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۱:۳۰

جدیدترین نانو ربات‌های پزشکی می‌توانند نقش آنتی باکتریال‌‌ را برای درمان زخم‌های موضعی داشته باشند. در واقع این گجت‌ها می‌توانند باکتری‌های اطراف زخم را از بین ببرند تا آسیب بیشتری به فرد وارد نشود.

تاکنون این اخبار زیادی از کمک ربات‌های کوچک به علم پزشکی منتشر شده‌اند؛ در این میان می‌توان به ایده ارسال ربات‌های کوچک به مغز برای مقابله با سرطان اشاره کرد. حالا ربات‌های کوچک یا نانو ربات‌ها، این بار به کمک ما می‌آیند تا از ایجاد عفونت در محل زخم جلوگیری کند.

نانو ربات؛ راه حلی جدید برای جلوگیری از عفونت زخم‌ها

نانو ربات‌ها و کمک به التیام زخم

به نقل از منبع آگاه، ایده‌های متفاوت و متنوعی پیرامون استفاده‌های مختلف از نانو ربات‌ها وجود دارد. ربات‌های کوچک به دلیل اندازه بسیار کوچکی که دارند، می‌تواند نقش به‌سزایی در علم پزشکی نیز داشته باشند. در هر صورت این ربات‌ها اکنون کاربرد جدیدی پیدا کرده‌اند.

ربات‌های کوچک جدیدی که در مؤسسه مهندسی زیستی کاتالونیا در بارسلونا اختراع شده‌اند، می‌تواند در بهبود و التیام وضعیت زخم‌های باز و ضد عفونی آن‌ها تأثیرگذار باشند. محققان با استفاده از این گجت‌های بسیار کوچک، یک سری ماده آنتی بیوتیک را روی آن‌ها تعبیه کرده‌اند. با استقرار گروهی از این نانو ربات، آن‌ها می‌توانند محل زخم را ضد عفونی کنند و باکتری‌ها را از بین ببرند.

برای آزمایش این ربات‌ها، برای التیام زخم موش‌های آزمایشگاهی استفاده شد. در نهایت با به کار گرفتن آن‌ها، محققان موفق شدند تا جلوی پیشرفت زخم را بگیرند. البته وضعیت خود زخم نیز مهم است و حتما باید جلوی خونریزی گرفته شود تا بتوان از این ربات‌های ریز استفاده کرد.

این ربات‌ها به روند ترمیم زخم سرعت می‌بخشند و سبب می‌شوند که فرد زخمی متحمل آسیب کم‌تری شود. با مستقرسازی ربات‌های مورد اشاره در محل زخم، ظاهرا می‌توان به سرعت از جمعیت باکتری‌ها کاست؛ آن هم در مقیاس 100 تا 1000 برابری.

مشخصاً این ربات‌ها نمی‌توانند تمام روند ترمیم زخم را پیش ببرند و بیشتر کارها بر عهده سیستم ایمنی بدن است. با این وجود ضد عفونی کردن محل زخم می‌تواند کمک مهمی باشد. انتظار داریم که در آینده‌ای نزدیک این نانو ربات‌ها در روند کمک به افراد زخمی مؤثر باشند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی