ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

معاون تجاری شرکت مخابرات: تعرفه اینترنت فیبر نوری و ADSL بایستی یکسان باشد

معاون تجاری شرکت مخابرات ایران با استقبال از آزادسازی نرخ‌گذاری در حوزه خدمات خرده‌فروشی فیبر نوری، اعتقاد دارد تعرفه فیبر نوری و ADSL بایستی یکسان باشد. او همچنین برآورد کرد برای تحقق پوشش 20میلیونی فیبر ...

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۲:۴۵

معاون تجاری شرکت مخابرات ایران با استقبال از آزادسازی نرخ‌گذاری در حوزه خدمات خرده‌فروشی فیبر نوری، اعتقاد دارد تعرفه فیبر نوری و ADSL بایستی یکسان باشد. او همچنین برآورد کرد برای تحقق پوشش 20میلیونی فیبر نوری در کشور، به حداقل 100هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز است.

«داوود زارعیان»، معاون تجاری و امور مشتریان شرکت مخابرات ایران درباره عوامل تاثیرگذار در تعرفه‌گذاری اینترنت پرسرعت بر بستر فیبر نوری به دیجیاتو گفت:

«قیمت‌گذاری بایستی براساس قیمت تمام شده خدمات برای اپراتور و بازگشت به موقع سرمایه باشد. چنین سیاستی در تعرفه‌گذاری به توسعه فیبر نوری نیز کمک خواهد کرد.»

او اعتقاد دارد تعرفه اینترنت ADSL و فیبر نوری بایستی یکسان باشد: «حتی اینترنت بر بستر فیبر نوری می‌تواند ارزان‌تر از ADSL نیز عرضه شود. زیرا مشترکانی که از این خدمت استفاده می‌کنند، مصرف بالاتری داشته و برای اپراتور به صرفه‌تر است.»

زارعیان در پاسخ به سوال دیجیاتو مبنی بر اینکه مخابرات چه تعرفه‌ای را برای خدمات فیبر نوری در نظر گرفته، اظهار داشت هنوز قیمت‌گذاری انجام نشده است: «بایستی مطالعاتی در این حوزه صورت گیرد و میزان حمایت دولت نیز مشخص شود. با کاهش سهم دولت از اپراتورها و سایر گزینه‌های تشویقی، تعرفه‌ها آنچنان زیاد نخواهد بود و به مشترکین نیز فشار وارد نمی‌شود.»

به گفته وی در حال حاضر دولت 5 درصد از حق‌السهم خود از درآمد اپراتورها را بخشیده است تا به سرمایه‌گذاری در حوزه فیبر نوری کمک کند. اقدامی که از نظر زارعیان حرکت مثبتی بوده و در آینده مبلغ قابل توجهی خواهد بود:

«در حال حاضر که 200هزار مشترک فیبر نوری داریم، این معافیت شاید در حدود مبلغی بین 10 تا 15 میلیارد تومان باشد. حال اگر تعداد مشترکان به 2 میلیون کاربر برسد، این مبلغ بیشتر خواهد شد و امکان توسعه را نیز فراهم خواهد کرد.»

زارعیان

معاون تجاری و امور مشتریان شرکت مخابرات در پاسخ به سوال دیجیاتو مبنی بر اینکه آیا آزادسازی تعرفه‌گذاری خدمات فیبر نوری، منجر به افزایش زیاد تعرفه‌ها نخواهد شد؟ گفت: «هنوز چنین تصمیمی اعلام نشده است. اما اگر آزادسازی هم صورت گیرد، با توجه به فضای رقابتی، تعرفه‌ها آنچنان بالا نخواهد رفت. اگرچه بایستی نظارت‌ها وجود داشته باشد و مثلا کف برای تعرفه‌ها در نظر گرفته شود تا دامپینگ و انحصارگرایی به وجود نیاید؛ اما مقررات‌گذاری هم به گونه‌ای نباشد که اپراتورها نتوانند حتی هزینه‌های خود را پوشش دهند.»

او در پاسخ به این سوال که در حال حاضر رقابت خاصی در حوزه فیبر نوری دیده نمی‌شود اظهار داشت مجوزدهی در این زمینه تسهیل شده و شرکت‌های مختلف حتی اپراتورهای همراه نیز می‌توانند در زمینه خدمات فیبر نوری فعالیت کنند که منجر به رقابتی شدن فضا خواهد شد.

زارعیان با تاکید بر اینکه اگر شرکت‌های مختلف در عرصه توسعه فیبر نوری حاضر نشوند، برنامه دولت برای پوشش 20 میلیونی این حوزه محقق نخواهد شد، گفت:

«حدود یک میلیون زیرساخت فیبر نوری در سطح کشور به صورت پراکنده در دسترس مشترکان قرار گرفته است. برای تحقق رقم گفته شده نیاز به حداقل 100هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری وجود دارد تا دسترسی‌ها آسان‌تر شود.»

وی اعتقاد دارد بخشی از میزان سرمایه‌گذاری لازم، بایستی از سوی دولت و در قالب تسهیلات و معافیت برای اپراتورها حاصل شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (4 مورد)
 • molavy
  molavy | ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

  مبین نت هم قیمت ها رو یک برابر و نیم کردن، تازه بازم خیلی بهتره از بقیه توتور هاست

 • dj_arash
  dj_arash | ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

  بسته ماهیانه 500 گیگ من بود 160 هزار تومن، الان شده ماهیی 300 هزار!! دیگه بیشتر از این آخه

  • رضا
   رضا | ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

   دوست عزیز توجه داشته باشید اون ۱۶۰ تومن قبل عید سرعتش ۲۰۰ مگابیت بود و این ۳۰۰ تومن بعد عید سرعتش شده ۱۰۰ مگابیت !
   و مخابرات تو قرارداد عدد ۵۰ مگابیت می‌نویسه که دستت به جایی بند نباشه

 • dj_arash
  dj_arash | ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

  دیگه گرون تر از این؟

مطالب پیشنهادی