ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

فرآیندهای دفاتر ازدواج و طلاق الکترونیکی می‌شود

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به نظام‌نامه دفاتر ازدواج و طلاق، اعلام کرد کلیه اقدامات در دفاتر ازدواج و طلاق به صورت الکترونیکی انجام خواهد شد. گفتنی است از مهرماه سال ...

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۶ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۱:۲۱

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به نظام‌نامه دفاتر ازدواج و طلاق، اعلام کرد کلیه اقدامات در دفاتر ازدواج و طلاق به صورت الکترونیکی انجام خواهد شد. گفتنی است از مهرماه سال گذشته، ثبت الکترونیکی ازدواج میسر شده بود.

«حسن بابایی» در گفتگو با ایسنا به جزئیات نظام‌نامه دفاتر ازدواج و طلاق اشاره کرده و آن را دستاوردی متحولانه دانست که در اردیبهشت ماه به تصویب رئیس قوه قضاییه رسیده است:

«با توجه به اینکه یکی از راهبردها در دوران تحول و تعالی هوشمند سازی و الکترونیکی شدن است کلیه اقدامات در دفاتر ازدواج و طلاق به صورت الکترونیکی انجام و دفاتر سنتی برچیده خواهد شد. ظرف مدت یکسال تمام سردفتران، پرونده های سنتی و دفاتر را به صورت الکترونیکی آرشیو و داده آمایی می‌کنند.»

به گفته وی ازجمله نوآوری‌هایی که در این نظام‌نامه وجود دارد این است که تمامی دفاتر ازدواج و طلاق به عنوان یک واحد تلقی می‌شوند و می‌توانند در هر دو حوزه ازدواج و طلاق ورود کنند که این امر باعث تسریع در امور می‌شود.

بابایی تاکید کرد با توجه به ارتباطی که بین دفاتر ازدواج و طلاق و بانک‌های اطلاعاتی سازمان ثبت اسناد و املاک وجود دارد صحت اسناد تنظیمی بالا خواهد رفت.

لازم به ذکر است که تنها فرآیندهای دفاتر الکترونیکی شده و همچنان لزوم مراجعه زوجین به دفترخانه‌ها برای ثبت عقد و ازدواج‌شان الزامی است.

هفته گذشته نیز سرپرست اداره کل پایگاه اطلاعات اشخاص درباره جزئیات این نظام‌نامه اعلام کرده بود متقاضیان ازدواج و طلاق قبل از هرگونه اقدام باید در سامانه ثبت نام الکترونیکی ثنا نسبت به گرفتن کد ثنا اقدام و تصدیق الکترونیکی دریافت کنند:

«از ویژگی‌های سند الکترونیکی که برای ازدواج و طلاق وجود دارد این است که با توجه به نسخه الکترونیکی، قلم‌های اطلاعاتی به صورت برخط امکان تبادل اطلاعات با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، سازمان ثبت احوال کشور، وزارت امور اقتصاد و دارایی و بانک مرکزی را ایجاد می‌کند.»

گفتنی است رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق، مهر ماه سال گذشته از فعال شدن ثبت الکترونیکی ازدواج در سراسر کشور خبر داده بود: «با ثبت الکترونیکی ازدواج، بعد از امضای سند ازدواج، اثر انگشت زوجین در سامانه ثبت می‌شود و سند ازدواج در اختیار زوجین قرار می‌گیرد. از همین روی دفاتر ثبت سنتی ازدواج حذف شدند.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی