ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

محققان نیوزلندی با استفاده از زنبورها نوعی پلاستیک تجزیه‌پذیر ساختند

رهایی پلاستیک‌ها در طبیعت یکی از بزرگ‌ترین تهدیدات زیست محیطی است، زیرا این دسته از مواد به سختی در طبیعت تجزیه می‌شوند و اگر بخواهیم با سوزاندن آن‌ها را تجزیه کنیم، مواد سمی زیادی در ...

نیما جلالی
نوشته شده توسط نیما جلالی | ۷ خرداد ۱۴۰۱ | ۰۸:۳۰

رهایی پلاستیک‌ها در طبیعت یکی از بزرگ‌ترین تهدیدات زیست محیطی است، زیرا این دسته از مواد به سختی در طبیعت تجزیه می‌شوند و اگر بخواهیم با سوزاندن آن‌ها را تجزیه کنیم، مواد سمی زیادی در هوا آزاد می‌شود. بنابراین محققان چندین بار تلاش کرده‌اند تا با تولید پلاستیک تجزیه پذیر، این معضل را حل کنند. جدیدترین اقدام در این راستا مربوط به تولید نوعی پلاستیک از زنبورهاست.

چندی پیش گفته شده بود که پلاستیک‌های تجزیه پذیری از جنس جلبک و پوست ماهی ساخته شده‌اند. اکنون یک سری محقق نیوزلندی در شرکتی با نام Humble Bee توانسته‌اند از طریق بهره‌گیری از زنبورها نوع جدیدی از پلاستیک‌های زیستی قابل تجزیه را ارائه دهند.

پلاستیک تجزیه پذیر زیستی مقاوم اما قابل تجزیه‌ای که از زنبورها تولید شده‌اند

تولید پلاستیک تجزیه پذیر از طریق زنبورها

مؤسسه Humble Bee با هدف تولید پلاستیک‌های تجزیه پذیر از طریق زنبورها شناخته می‌شود. این مؤسسه فعلا در ابتدای راه خود است؛ اما اگر پلاستیک‌های زیستی ساخته شده توسط زنبورهای این شرکت جواب دهند، می‌توان استفاده‌های متنوعی از آن در صنایع از جمله صنعت نساجی داشت.

مؤسسه نیوزلندی Humble Bee تاکنون 3.2 میلیون دلار آمریکا برای این پروژه جمع‌آوری کرده و می‌خواهد از طریق مطالعه زنبورهای ماسک‌دار استرالیایی، به فناوری ساخت پلاستیک‌های مفید برای محیط زیست دست بیابد. مدیر ارشد فناوری این شرکت می‌گوید:

«این پلاستیک‌ها آب‌گریز و ضدآب هستند، در برابر شعله و حرارت مقاومند و تا دمای 240 درجه سانتی‌گراد بی‌تغییر باقی می‌مانند.»

این تیم از یک رویکرد زیست شناسی مصنوعی استفاده می‌کند که به کد ژنتیکی زنبور عسل و شناسایی ژن‌ها و پروتئین‌های سازنده مواد مناسب این نوع پلاستیک زیستی مربوط می‌شود.در نهایت این شرکت می‌تواند با ایجاد تغییرات ژنتیکی مذکور در زنبورها، نوعی از الیاف شبه پلاستیک را سنتز کند. Humble Bee قصد دارد تا طی سال آینده، تولید این پلاستیک‌های زیستی و تجزیه پذیر را آغاز کند.

به نظر شما زمان خداحافظی با روند سنتی تولید پلاستیک فرا رسیده است یا هنوز با چنین دوره‌ای فاصله داریم؟

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی