ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اخبار خودرو

زمزمه اخذ مالیات سنگین از دلالان بازار خودرو

این روزها، دلالی در جای جای دنیای مسکن و خودرو ریشه دوانده است و به سختی می‌توان دست افرادی که تمام دغدغه‌شان از خرید و فروش خودرو سود باد آورده است را از این بازار ...

این روزها، دلالی در جای جای دنیای مسکن و خودرو ریشه دوانده است و به سختی می‌توان دست افرادی که تمام دغدغه‌شان از خرید و فروش خودرو سود باد آورده است را از این بازار قطع کرد. وقتی پای خرید و فروش خودروهای نو و صفر کیلومتر به میان می‌آید، این خودروسازان هستند که قیمت روز بازار را تعیین می‌کنند؛ اما این روزها که محدودیت ثبت‌ نام برای خرید خودرو در نظر گرفته ‌شده، حتی قیمت ماشین صفر را هم دلال مشخص می‌کند و همین امر به نوعی به افزایش دلالی و استقبال از خرید و فروش حواله خودروهای صفر دامن زده است، حال اما به نظر می رسد که سازمان امور مالیاتی قرار است تا مالیات سنگینی را برای سود حاصله از خرید و فروش خودرو در نظر بگیرد.
این درحالیست که سامانه فروش یکپارچه خودرو از سوی وزارت صمت عملیاتی شد که البته با مقاومت‌هایی از سمت خودروسازان خصوصی مواجه بود؛ سامانه ای که به گفته وزارت صمت باعث می شود برنامه فروش خودروسازان شفاف تر از روش قرعه کشی باشد.
از ابتدای فروش خودرو به روش قرعه کشی، انتقادات بسیاری از سوی مردم و کارشناسان خودرو به این فرآیند وارد شده است.
سامانه فروش متمرکز یک ایراد بزرگ دارد، و آن فعال بودن رویه قرعه ‌کشی است. به نظر می‌رسد با وجود ابراز مخالفت‌های مختلف در خصوص اجرای نه تنها تاکنون اقدامی برای حذف قرعه‌ کشی صورت نگرفته، بلکه شاهد اجرای آن در سیستم یکپارچه فروش هستیم.
حال برخلاف وعده‌های وزیر صمت، قرعه کشی خودرو نه تنها حذف نشده است، بلکه به سایر محصولات نیز سرایت کرده است. اکنون خودروهای مونتاژی چینی که با قیمت‌های بالاتر از محصولات داخلی به فروش می‌رسند نیز در معرض قرعه کشی خودرو قرار گرفته‌اند.
اگر بخواهیم این مساله را ساده بیان کنیم، باید گفت که اکنون تمامی خودروهای مونتاژ داخل به روش قرعه کشی فروخته می‌شوند. در حقیقت تقاضا برای ثبت نام اولیه همه خودروها آن‌ قدر بالا است که تمامی آنها باید با روش قرعه‌ کشی به مشتریان عرضه شوند. قرعه کشی خودرو طی چند سال اخیر انگیزه‌های سفته بازانه خریداران را افزایش داده است و آنها با شوق و رغبت به سمت خرید انواع خودروها گام برمیدارند.
برای مثال اکنون تقاضا برای ثبت نام خودروهایی همچون لاماری ایما، دیگنیتی، فیدلیتی و محصولات مدیران خودرو به شدت افزایش یافته است. این اتفاق در حالی است که تولید این خودروها افزایش پیدا نکرده است و قیمت آنها در مقایسه با خودروهای داخلی بسیار بیشتر است. با این حال تعداد بسیار بالای تقاضا برای خرید این خودروها، موجب می‌شود تا آنها به روش قرعه کشی در اختیار مصرف‌ کنندگان قرار گیرند.
طبیعی است که بسیاری از افراد با هدف کسب سود به سمت خرید خودرو گام بر می‌دارند. برندگان قرعه کشی خودروهایی همچون فیدلیتی، دیگنیتی و لاماری ایما نیز حواله‌های دریافت شده را با قیمتی بسیار بیشتر از نرخ حواله در بازار آزاد به فروش می‌رسانند. در نهایت این امر به اغتشاش بیشتر بازار خودرو منجر می‌شود و قیمت خودروهای چینی را در بازار به شدت افزایش خواهد داد، بازاری که تاکنون آرام و کم تردد بوده است.
گفته می‌شود این سامانه به‌ نفع مشتریان و در جهت افزایش رضایتمندی آنها، موضوع عرضه چند برابری خودرو نسبت به دفعات گذشته در نظر گرفته‌ شده است و فرآیند به صورت شفاف تحت نظارت سازمان حمایت مصرف‌ کنندگان و تولیدکنندگان پیگیری خواهد شد.

در مورد مالیات خرید و فروش خودرو، هنوز جزییات چندانی منشر نشده است، اما ظاهرا 70 درصد از سود حاصل از خرید و فروش خودروهای صفر کیلومتر می تواند سهم قوانین مالیاتی قلمداد شود که در این صورت، ضربه ای سهمگین به دلالان همیشه ثروتمند خودرو در کشور وارد خواهد شد و این صنف شلوغ و پر اقبال، بخش زیادی از درآمد هنگفت خود را از دست خواهند داد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (5 مورد)
 • artan11
  artan11 | ۲۶ خرداد ۱۴۰۱

  مالیات را باید تا 90 در صد از دلال بگیرند در این صورت خرید از کارخانه و فروش در بازار آزاد سودی نخواهد داشت در نتیجه دلالها کنار خواهند رفت و خریداران واقعی و مصرف کننده دنبال خرید خواهند بود

 • رضا دادخواه تهرانی
  رضا دادخواه تهرانی | ۱۷ خرداد ۱۴۰۱

  اینکار باعث گرونی بیشتر میشه وهر کسی هزینه مالیاتو میکشه روماشین.جیب دولت شاید یکم پر پول بشه با مالیات ولی روند گرونی بازار ماشین وتورم تو این بازار بیشتر میشه.البته زیاد تعجب نداره چون تا بحال هیچ قانونی که با فکر باشه تو این مملکت اجرا نشده که این دومیش باشه.کاش دولتها یک مدت اجازه میدادن مملکت خودش بچرخه فکر کنم بهتر میشد

 • binam
  binam | ۱۶ خرداد ۱۴۰۱

  بستگی به نحوهٔ اجرا و درصد مالیات داره. اگه جدی اجرا بشه و مبلغش سنگین باشه، برای هیچ‌کس جابه‌جایی زیاد و مبلغ بالا نمی‌صرفه و ناچار به رسوندن زیر پله‌های مالیاتی می‌شن.

 • Farzad6058
  Farzad6058 | ۱۶ خرداد ۱۴۰۱

  این کار که دقیقا باعث گرونتر شدن ماشین میشه

 • هادی قدرتی نژاد
  هادی قدرتی نژاد | ۱۵ خرداد ۱۴۰۱

  ما تو این مملکت ناامیدتر از این حرفاییم که دیگه بخوایم خبری رو باور کنیم.. بسکی خبر و وعده وعید دروغ درباره هرچی شنیدیم و اوضاع بهتر که نه، بدترم شد ...

مطالب پیشنهادی