بررسی دیگنیتی پرستیژ بهمن موتور و تفاوت آن با دیگنیتی پرایم+ تست شتاب و ترمز

بررسی دیگنیتی پرستیژ بهمن موتور و تفاوت آن با دیگنیتی پرایم+ تست شتاب و ترمز

دیگنیتی پرستیژ بهمن موتور محصول مونتاژی جدیدی است که با بهمن موتور به نمایشگاه خودرو تهران آمد و قرار است ظرف ماه های آینده راهی خیابان ها شود. دیگنیتی به سبب ظاهر جوان پسند و مشخصات فنی و امکانات رفاهی مناسب، محبوبیت بسیاری را در بازار ایران به دست آورده است. از این رو تصمیم گرفتیم تا در قالب یک بررسی ویدیویی به اولین تجربه رانندگی با محصول جدید بهمن موتور بپردازیم.

با اینکه مدت زیادی از معرفی دیگنیتی پرایم نگذشته، ولی حالا نسخه پرستیژ قرار است نقش مدل ارتقا یافته را برای دیگنیتی بازی کند.

دیگنیتی پرستیژ بهمن موتور
دیگنیتی پرستیژ

دیگنیتی پرستیژ بهمن موتور در واقع نسخه فیس لیفت پرایم است که سپرهای عقب و جلو و همین‌طور جلوپنجره آن تغییر یافته است. امکانات درون کابین نیز بهبود پیدا کرده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به کاربرد سیستم صوتی Pioneer اشاره کرد.

ولی مهم‌ترین تفاوت پرستیژ نسبت به پرایم، مشخصات فنی موتور است. پرایم از موتور توربوی 1.5 لیتری استفاده می‌کند، حال آنکه قدرت پرستیژ از طریق یک موتور توربوشارژ 2 لیتری تأمین می‌شود. این موتور، به سیستم پاشش مستقیم سوخت مجهز بوده و حداکثر قدرت آن به 230 اسب بخار (با گشتاور 360 نیوتن متر) می‌رسد که از طریق گیربکس 6 سرعته اتوماتیک به چرخ‌ها وارد می‌شود.

دیگنیتی پرستیژ بهمن موتور
نمای جلو و عقب دیگنیتی پرستیژ

سایر مشخصات و همین‌طور قیمت دیگنیتی پرستیژ بهمن موتور هنوز به طور قطعی اعلام نشده است. ولی می‌توان انتظار داشت مدل جدید با قیمت بیشتری نسبت به نسخه پرایم در دسترس خریداران قرار گیرد.

جدول زیر، تفاوت پرستیژ و پرایم را از لحاظ مشخصات فنی موتور نشان می‌دهد.

مشخصات/ مدل خودرودیگنیتی پرستیژدیگنیتی پرایم
موتور2.0 لیتری توربو1.5 لیتری توربو
قدرت موتور231 اسب بخار148 اسب بخار
حداکثر گشتاور355 نیوتن متر220 نیوتن متر
گیربکسشش سرعته اتوماتیکاتوماتیک CVT
مصرف ترکیبیاعلام نشده7.3 لیتر

تجربه رانندگی با دیگنیتی پرستیژ

دیگنیتی پرستیژ است با موتور 2.0 لیتری و 230 اسب بخاری، رکورد نیسان ماکسیمای فقید با 227 اسب بخار قدرت را شکسته است و قوی ترین خودرو مونتاژی تاریخ ایران محسوب می شود، از این رو شاید انتظار این خودرو در زمینه مشخصات فنی و دینامیک رانندگی بسیار بالا باشد.

هندلینگ قابل قبول به لطف مشخصات خوب شاسی و سیستم فنربندی، فرمان نسبتا سبک وزن به سبک سایرخودروهای چینی مونتاژی کشور، ترمزهای قابل قبول (نیاز به 46 متر مسافت برای توقف از سرعت صد کیلومتر بر ساعت) و شتاب صفر تا صد 11 ثانیه ای (با بنزین معمولی) از جمله ویژگی هایی است که دیگنیتی پرستیژ را در زمره کراس اوورهای چابک در بازار داخلی قرار میدهد.

البته که به لطف استفاده از موتور تزریق مستقیم و توربو، نیاز به بنزین سوپر و روغن با کیفیت وجود دارد و در شرایط دسترسی به بنزین استاندارد، احتمالا ثبت رقم هایی در حدود 10.5 ثانیه نیز با دیگنیتی پرستیژ دور از تصور نخواهد بود.

نظرات ۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.