ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

متاورس
تکنولوژی

محققان در مطالعه جدیدی عوارض حضور طولانی مدت در متاورس را نشان می‌دهند

در تحقیق جدیدی که توسط دانشمندان دانشگاه‌های مختلفی از جمله کمبریج و کوبورگ آلمان انجام شده، از 18 کارمند دانشگاه خواسته شده تا به مدت یک هفته، فعالیت‌های کاری خود را در متاورس انجام دهند. ...

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۳ تیر ۱۴۰۱ | ۱۳:۳۰

در تحقیق جدیدی که توسط دانشمندان دانشگاه‌های مختلفی از جمله کمبریج و کوبورگ آلمان انجام شده، از 18 کارمند دانشگاه خواسته شده تا به مدت یک هفته، فعالیت‌های کاری خود را در متاورس انجام دهند. محققان با انجام این آزمایش، برخی عوارض حضور طولانی مدت در محیط‌های مجازی مانند فشار بر چشم‌ها و کاهش بهره‌وری را اعلام کرده‌اند.

طبق گزارش‌های موجود، محققان از شرکت‌کنندگان که تمام آن‌ها کارکنان دانشگاه یا محقق بودند، درخواست کردند تا در یک هفته، تمام پنج روز کاری خود را که شامل 8 ساعت در روز می‌شود، در دفاتر واقعیت مجازی بگذرانند. همچنین، وظایف مشخصی به آن‌ها ارائه نشده بود و کارهای خود را می‌توانستند به صورت کنترل شده انجام دهند، اما تجهیزات مورد استفاده در آزمایش یکسان بوده است.

متاورس

دو نفر از شرکت‌کنندگان پس از مدت زمان کوتاهی به دلایلی مانند حالت تهوع و سردرد از انجام ادامه آزمایش انصراف دادند که دلیل آن ظاهرا وزن زیاد هدست Oculus Quest 2 بوده است. از حالت تهوع به عنوان یکی از عوارض اصلی واقعیت مجازی یاد شده است.

تاثیر متاورس روی بهره‌وری و کیفیت زندگی

سایر افراد تمام فعالیت‌های خود را به مدت یک هفته خواسته شده انجام دادند، اما برخی پیامدهای منفی آن را گزارش کردند. در مقایسه با محیط کار فیزیکی، شرکت‌کنندگان به طور متوسط 42 درصد افزایش در سطح ناامیدی و 48 درصد افزایش درد چشم را گزارش کرده‌اند.

شرکت‌کنندگان همچنین به بهره‌وری کمتر در کارهای خود نیز اشاره کرده‌اند. به عنوان مثال اشاره شده که در محیط‌های مجازی، انجام یادداشت‌برداری بسیار دشوار است. با این وجود، آن‌ها ادعا کرده‌اند که در آینده می‌توان به نوعی در واقعیت مجازی کارهای خودشان را انجام دهند.

همچنین در بخش دیگری از این گزارش آمده است که احتمالا با پیشرفت‌های فناوری، بسیاری از مشکلات استفاده از این فناوری برطرف خواهد شد و انسان‌ها نیز با فشارهای مربوط به چشم خود کنار خواهند آمد.

متاورس

از متاورس در ساده‌ترین شکل خود می‌توان به عنوان نسخه فیزیکی اینترنت یاد کرد که از زمان تغییر نام فیسبوک به متا در سال 2021 شناخته شده است. طبق این مفهوم، کاربران از طریق آواتار و فناوری واقعیت مجازی، با یکدیگر در تعامل هستند.

محققان با انجام این آزمایش که نتایج آن در مقاله‌ای با عنوان «اندازه‌گیری تاثیرات کار با واقعیت مجازی برای یک هفته» ارائه شد، تلاش کردند تا تاثیرات کار از طریق واقعیت مجازی برای مدت‌های طولانی مدت را شناسایی کنند و همچنین آن را با محیط‌های واقعی و فیزیکی مقایسه کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • molavy
    molavy | ۴ تیر ۱۴۰۱

    انسان‌ها نیز با فشارهای مربوط به چشم خود کنار خواهند آمد.
    نخیر، متا میخواد یک تنه فیلم کوری رو به واقعیت تبدیل کنه

مطالب پیشنهادی