ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

فضاپیمای «مارس اکسپرس» پس از 19 سال بروزرسانی نرم افزاری دریافت می‌کند

ویندوز 98 برای ما به خاطرات پیوسته و اگر کامپیوتر قدیمی هم داشته باشیم، احتمالا روی آن ویندوز XP نصب شده. با این حال هنوز یکی از فضاپیماهای سازمان فضایی اروپا (ESA) به نام «مارس ...

ویندوز 98 برای ما به خاطرات پیوسته و اگر کامپیوتر قدیمی هم داشته باشیم، احتمالا روی آن ویندوز XP نصب شده. با این حال هنوز یکی از فضاپیماهای سازمان فضایی اروپا (ESA) به نام «مارس اکسپرس» برای کاوش مریخ از نرم افزار مبتنی بر این سیستم عامل قدیمی استفاده می‌کند. حالا ESA تصمیم دارد پس از نزدیک به دو دهه، نرم افزار این مدارگرد را بروزرسانی کند.

مارس اکسپرس که بیش از 19 سال است مریخ را تحت نظر دارد، از تجهیزات پیشرفته‌ای به نام «MARSIS» استفاده می‌کند که نرم افزار آن با استفاده از ویندوز 98 توسعه یافته. همین تجهیزات نقش کلیدی در پیدا کردن یک سفره آب زیر زمینی روی سیاره سرخ در سال 2018 ایفا کردند.

بروزرسانی نرم افزاری برای افزایش عملکرد مارس اکسپرس

به گفته ESA، این بروزرسانی نرم افزار جدید به دانشمندان اجازه می‌دهد که زیر سطح مریخ و قمر آن، «فوبوس» را با جزئیات بالاتری ببینند.

سازمان فضایی اروپا سال 2003 مدارگرد مارس اکسپرس را روانه فضا کرد و اولین ماموریت این سازمان در سیاره سرخ به حساب می‌آید. این مدارگرد در دو دهه اخیر مشغول بررسی و کاوش سطح مریخ بوده است.

تجهیزات MARSIS با استفاده امواج رادیویی فرکانس پایین به دنبال آب در سطح مریخ می‌گردد و همچنین اتمسفر سیاره سرخ را بررسی می‌کند. این تجهیزات همچنین از یک آنتن مخصوص بهره می‌برد که می‌تواند تا تقریبا 5 کیلومتری عمق مریخ را بررسی کند. ESA با انتشار بروزرسانی می‌تواند دریافت سیگنال و پردازش داده‌ها را بهبود دهد تا کیفیت اطلاعاتی که به زمین می‌رسد، افزایش یابد.

به گفته یکی از مهندسان نرم افزار به نام «کارلو ننا» که با ESA همکاری می‌کند، بهبود عملکرد MARSIS چالش‌هایی داشته است:

«ما برای بهبود عملکرد MARSIS با چالش‌هایی روبه‌رو شدیم. نه تنها بخاطر اینکه نرم افزار MARSIS بیش از 20 سال پیش توسعه یافته، بلکه از محیط توسعه مبتنی بر ویندوز 98 مایکروسافت برای اینکار استفاده شده است.»

در حالت کلی این بروزرسانی به دانشمندان اجازه می‌دهد که سریعتر و دقیق‌تر برخی مناطق را بررسی و وجود آب در سیاره سرخ را تایید کنند. در حال حاضر ESA اطلاعات دقیقی درباره بروزرسانی نرم افزاری فضاپیمای خود منتشر نکرده، اما انتظار نداریم اکسپرس مارس به ویندوز 11 ارتقا پیدا کند!

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی