ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ماه
علمی

محل سقوط زباله‌های فضایی مرموز روی سطح ماه رویت شد

مشاهدات انجام شده توسط مدارگرد شناسایی ماه (Lunar Reconnaissance Orbiter) به دانشمندان ناسا این امکان را داده تا نقطه‌ای که چندین ماه قبل، یک شیء مرموز (احتمالا بخشی از موشک از کار افتاده) به آن ...

مشاهدات انجام شده توسط مدارگرد شناسایی ماه (Lunar Reconnaissance Orbiter) به دانشمندان ناسا این امکان را داده تا نقطه‌ای که چندین ماه قبل، یک شیء مرموز (احتمالا بخشی از موشک از کار افتاده) به آن برخورد کرده بود را شناسایی کنند. طبق تصاویر ارائه شده، به نظر می‌رسد دو دهانه جدید پس از این حادثه روی سطح کره ماه تشکیل شده است.

ماه
تصاویر قبل و بعد این منطقه ظهور ناگهانی دهانه‌ها را نشان می‌دهد

تشکیل دو دهانه جدید روی سطح ماه

محل سقوط این جسم مرموز، در نزدیکی دهانه «هرتزسپرونگ» (Hertzsprung) در سمت پنهان ماه واقع شده است. طبق بیانیه مطبوعاتی ناسا، تصاویر گرفته شده توسط مدارگرد شناسایی ماه یا به اختصار LRO در طول زمان، دو دهانه تازه تشکیل شده توسط این برخورد فضایی که 13 اسفند سال گذشته انجام شده را به دانشمندان نشان می‌دهد. یک دهانه شرقی به اندازه 18 متر و یک دهانه غربی به اندازه 16 متر. به عنوان مقایسه، بزرگترین دهانه شناخته شده، 28 متر عرض دارد.

اکنون دانشمندان در حال بررسی این موضوع هستند که آیا هر دو دهانه از برخورد یک جسم تشکیل شده‌اند یا خیر.

ماه
چهار نمونه از دهانه‌هایی که توسط بدنه‌های موشک آپولو تشکیل شده‌اند - هیچ کدام به دهانه دوگانه مربوط نمی‌شوند

البته هنوز به طور دقیق مشخص نشده که در این اتفاق، چه زباله فضایی به سطح ماه برخورد کرده است. در ابتدا تصور می‌شد که مرحله فوقانی موشک فالکون 9 است که شرکت اسپیس ایکس سال 2015 آن را پرتاب کرده، اما دانشمندان در ادامه بررسی‌های خود به موشک چینی Chang'e 5-T1 نیز اشاره کردند که سال 2014 پرتاب شده است. با این وجود، مقامات چینی به طور قاطعانه تاکید کرده‌اند که این شیء متعلق به آن‌ها نیست.

نکته قابل توجه دیگر اینکه، این اولین باری است که یک تکه زباله فضایی به طور ناخواسته به سطح ماه برخورد می‌کند. این اتفاق در گذشته نیز رخ داده، اما حوادث قبلی به صورت عمدی انجام شده یا تلاش‌های ناموفق دانشمندان برای فرود روی ماه بوده‌اند. همچنین این حفره‌ها بر اثر برخورد سیارک و شهاب سنگ‌ها نیز تشکیل می‌شوند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی