ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

ناسا از تکمیل آزمایش‌های «سامانه پرتاب فضایی» خبر داد

بنابر اعلام رسمی ناسا، آزمایش‌های «سامانه پرتاب فضایی» (SLS) بسیار بزرگ و گران این آژانس فضایی به پایان رسیده است. از قرار معلوم قدم بعدی ناسا پرتاب آرتمیس 1 به ماه توسط این سامانه است؛ماموریتی ...

آرش تهرانی
نوشته شده توسط آرش تهرانی | ۴ تیر ۱۴۰۱ | ۱۳:۰۰

بنابر اعلام رسمی ناسا، آزمایش‌های «سامانه پرتاب فضایی» (SLS) بسیار بزرگ و گران این آژانس فضایی به پایان رسیده است. از قرار معلوم قدم بعدی ناسا پرتاب آرتمیس 1 به ماه توسط این سامانه است؛ماموریتی که تا اواسط دهه جاری قرار است پس از سال‌ها دوباره انسان را به قمر سیاره زمین برساند.

به گفته مقامات ناسا، پرتاب ماموریت مذکور می‌تواند تا اواخر ماه آگوست انجام شود، با این حال تا زمان رسیدن موعد پرتاب، راکت 98 متری این سامانه به همراه کپسول فضایی اوریون به ساختمان مونتاژ مرکز فضایی کندی منتقل شدند تا آماده پرتاب شوند.

گفتنی است که از این مرحله به بعد ناسا حدود 6 الی 8 هفته زمان دارد تا تمامی آماده‌سازی‌های نهایی سامانه را به انجام برساند. هنگامی که سامانه مذکور دوباره روی سکوی پرتاب بازگردد، مقامات همچنان 10 الی 14 روز دیگر را هم صرف آماده‌سازی راکت برای بلند شدن از روی زمین می‌کنند.

پایان آزمایشات «سامانه پرتاب فضایی» ناسا

سامانه پرتاب فضایی ناسا

ناسا همینطور اعلام کرده «تمرین لباس خیس» که نام مستعاری برای پر کردن آزمایشی مخازن سوخت راکت به شمار می‌رود هم تمام شده است. این تمرین در آزمایش‌های پیشین به علت نشت هیدروژن در ثانیه 29 از شمارش معکوس متوقف شده بود؛ شمارش معکوسی که مقامات قصد داشتند آن را تا 9.34 ثانیه، یعنی درست پیش از احتراق پیشرانه ادامه دهند.

البته مقامات ناسا با وجود تکمیل شدن آزمایش‌های فوق همچنان تاریخ دقیقی برای پرتاب ارائه نداده‌اند، با این حال «تام وایت‌میر» از بخش «معاونت توسعه سامانه‌های کاوشی متداول» ناسا گفته همه‌چیز برای جدول زمانی انتهای آگوست خوب به نظر می‌رسد.

پایان آزمایشات «سامانه پرتاب فضایی» ناسا

وی در ادامه خاطر نشان کرد تکمیل تمرین لباس خیس نقطه عطف مهمی بود و توانست اعتماد به نفس افراد حاضر در پروژه را بالا ببرد.

در پایان بد نیست به این مورد نیز اشاره شود که سامانه پرتاب فضایی یا Space Launch System پس از مطرح شدن توسط کنگره و ناسا جهت جایگزینی شاتل فضایی، حدود 12 سال در دست ساخت بوده‌ و قرار است با انتقال مجدد انسان به ماه تاریخ‌ساز شود.   

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی