ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

جنگل
علمی

کشف یک جنگل عجیب 290 میلیون ساله در برزیل [تماشا کنید]

یک جنگل عمودی فسیل شده توسط تیمی از محققان در جنوب برزیل کشف شده که طبق گزارش‌های موجود به 290 میلیون سال قبل مربوط می‌شود. از این جنگل به عنوان «دریچه‌ای به گذشته» یاد شده ...

یک جنگل عمودی فسیل شده توسط تیمی از محققان در جنوب برزیل کشف شده که طبق گزارش‌های موجود به 290 میلیون سال قبل مربوط می‌شود. از این جنگل به عنوان «دریچه‌ای به گذشته» یاد شده که می‌تواند در مطالعه تکامل گیاهان کمک زیادی کند.

طبق گزارش‌های موجود، محققان در این منطقه مجموعه‌ای متشکل از 164 تنه لیکوفیت (بدون میوه، گل یا دانه) از درختان مختلفی که منقرض شده‌اند را کشف کرده‌اند. درختان این جنگل به صورت عمودی رشد کرده و حفظ شده‌اند که چنین چیزی کمتر دیده می‌شود.

اهمیت جنگل کشف شده برای محققان

«تهامی موتین»، زمین‌شناس و دکترای دانشگاه فدرال پارانا در شهر بندری کوریتیبا برزیل توضیح می‌دهد که با توجه به کمیت و کیفیت حفظ شده، این «مهم‌ترین کشف در نیمکره جنوبی» است. او به همراه همکاران خود از دانشگاه کالیفرنیا و دانشگاه فدرال ایالت ریو گرانده جنوبی، این تحقیق را انجام داده‌اند.

موتین توضیح می‌دهد:

«با سن تخمینی 290 میلیون سال، این گیاهان یکی از گونه‌های اولیه و ابتدایی تاریخ زمین را نشان می‌دهند.»

جنگل عمودی باستانی در دهستان اورتیگویرا ایالت پارانا برزیل از زیر زمین بیرون آمده است. موتین توضیح می‌دهد که این کشف به درک آن‌ها در مورد نحوه پیدایش اولین گیاهان این منطقه، گسترش و تعامل آن‌ها با محیط اطراف خود کمک زیادی خواهد کرد.

به گفته محققان، اتفاقی که باعث شد این جنگل عملا به شکل امروزی خود تبدیل شود، سیل بزرگ رودخانه‌ای بود که درختان در ساحل آن قرار داشتند.

موتین در ادامه توضیح می‌دهد که درختان این منطقه در پی این اتفاق، زمانی که زنده بوده‌اند به سرعت دفن شدند و به تدریج توسط رسوبات پوشیده شدند، تا اینکه بر اثر فقدان اکسیژن از بین رفته‌اند.

او در تحقیق خود، دوره پس از یخبندان را بررسی می‌کرد که در آن آب‌و‌هوا برای پیدایش جنگل‌های انبوه مانند نمونه کشف شده، گرم‌تر و مساعدتر است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی