ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

لاک پشت
علمی

کشف بقایای یک لاک پشت باردار در شهر باستانی پمپئی باستان‌شناسان را شگفت‌زده کرد

بقایای یک لاک پشت و تخم آن توسط باستان‌شناسان در شهر پمپئی کشف و باعث شگفت‌زدگی آن‌ها شد. پمپئی شهری باستانی در کشور ایتالیا است که در سال 79 پس از میلاد در یک فوران ...

بقایای یک لاک پشت و تخم آن توسط باستان‌شناسان در شهر پمپئی کشف و باعث شگفت‌زدگی آن‌ها شد. پمپئی شهری باستانی در کشور ایتالیا است که در سال 79 پس از میلاد در یک فوران آتشفشانی زیر خاکستر مدفون شد.

طبق گزارش‌های منتشر شده، لاک پشت 14 سانتی‌متری هرمان و تخم او در حفاری‌های منطقه‌ای از این شهر باستانی کشف شده‌اند که پس از تخریب توسط زلزله در سال 62 بعد از میلاد، برای ساخت حمام‌های عمومی در حال بازسازی بوده است.

لاک پشت
خزنده باردار در کنار تخمش کشف شد

باستان شناسان گمان می‌کنند این لاک پشت که از گونه‌ای رایج در جنوب اروپا است، در جریان حادثه آتشفشانی به آوار خانه‌ای پناه برده که در اثر زلزله قبلی آسیب بسیار زیادی دیده بود و قابل بازسازی نبوده است. «والریا آمورتی» که به عنوان یک انسان شناس در این منطقه کار می‌کند، گفته:

«او برای خودش یک لانه حفر کرده بود که می‌توانست تخمش را در آن بگذارد، اما در نهایت نتوانست این کار را انجام دهد که ممکن است همین امر باعث مرگش شده باشد.»

همچنین به گفته «گابریل زوکتریگل»، مدیر پارک باستان‌شناسی پمپئی این واقعیت که لاک‌پشت هنوز تخمش را با خود حمل می‌کرده، نشان می‌دهد که او پیش از پیدا کردن مکانی امن برای تخمگذاری مرده است.

لاک پشت

او گفت:

«این به ما کمک می‌کند تا مرحله پس از زلزله پمپئی را بررسی کنیم، اما قبل از فوران آتشفشان، زمانی که بسیاری از خانه‌ها در حال بازسازی بودند، تمام شهر یک منطقه ساخت‌و‌ساز بوده و ظاهرا برخی از فضاها به قدری غیرقابل استفاده بودند که حیوانات وحشی می‌توانستند در آن پرسه بزنند، وارد شوند و سعی کنند تخم بگذارند.»

یکی دانشجوی دکترای فنلاندی که در زمان کشف به طور اتفاقی از این منطقه عبور می‌کرده، در گزارش بی‌بی‌سی از این اتفاق به عنوان یک «رویداد تماشایی» یاد کرده است. او توضیح می‌دهد:

«آن‌ها پوسته حیوان را به تازگی بیرون آورده بودند، بنابراین تنها چیز قابل مشاهده اسکلت و تخم آن بود که رنگ قهوه‌ای روشن و شنی داشت.»

لاک پشت
تخم لاک پشت سالم باقی نمانده

پمپئی در نزدیکی شهر ناپل، پس از فوران آتشفشانی در سال 79 پس از میلاد همراه با تمام شهروندان، گیاهان و جانورانش از بین رفت.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • مایکل انجلو
    مایکل انجلو | ۹ تیر ۱۴۰۱

    اونقدر احمقانه تمام مردم کره زمین مسخ علم سیستم تاریک شدن که حتی دانشمندان‌ هم هر چی گفتن رو پذیرفتن باعث تاسف که علم مسخ شده سیاه سیستم تاریک کاری کرده که ما سوال نپرسیم
    یک نفر از خودش نمیپرسه اگر آتشفشان باعث شده همه سنگ بشن یک فکر کن یه ماشین تصادف میکنه از خونت میای بیرون ببینی چه خبر شده یا اگر یه خونه ای منفجر بشه میای بیرون اگر زلزله بشه فرار میکنی بعد کدوم آدم احمقی آتشفشان به اون عظمت اتفاق افتاده خوابیدن از جاشون هم تکان نخوردن بعد به خودشون گفتن چیزی نیست یه آتشفشان دیگه فوقش میاد رومون وقتی خوابیم سنگ میشیم درسی برای آینده گان میشیم، فکر کنم همه مردم زمین و علالخصوص دانشمندان بی دانشش همینجوری در مورد همه چیز فکر میکنن همینقدر احمقانه

مطالب پیشنهادی