ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ربات شناگر
علمی

هدف جدید ناسا در فضا: ساخت ربات شناگر برای بررسی اقیانوس سیاره‌های بیگانه

ناسا در پروژه جدید خود ربات شناگر بسیار کوچکی با ابعاد 12 سانتی‌متر با نام «SWIM» می‌سازد تا اقیانوس‌های سیارات دیگر را بررسی کند. علاوه بر سیارات، در لایه‌های زیرین قمرهای گازی غول‌پیکر نیز اقیانوس‌هایی ...

ناسا در پروژه جدید خود ربات شناگر بسیار کوچکی با ابعاد 12 سانتی‌متر با نام «SWIM» می‌سازد تا اقیانوس‌های سیارات دیگر را بررسی کند. علاوه بر سیارات، در لایه‌های زیرین قمرهای گازی غول‌پیکر نیز اقیانوس‌هایی وجود دارد که می‌توانند منبع بسیار خوبی برای بررسی حیات بیگانه باشند.

«اروپا» و «انسلادوس» قمرهای سیاره مشتری و زحل، همانند توپ‌های یخی بزرگی هستند که در زیر پوسته آن‌ها، اقیانوس‌های منجمد عظیمی شکل گرفته است. دانشمندان عقیده دارند شرایط موجود در آب‌ این اقیانوس‌ها بهترین گزینه برای پرورش حیات بیگانه است. بدین ترتیب، ناسا با ماموریت اروپا «کلیپر» قصد دارد در دهه 2030 پروازهای نزدیکی به قمر گالیله‌ای اروپا داشته باشد.

در این پروژه، ابتدا یک فرودگر روی پوسته یخی یکی از قمرها مانند اروپا فرود می‌آید. سپس کاوشگر ناسا با استفاده از گرمای باتری هسته‌ای خود تونلی از میان یخ‌ها به اقیانوس زیر سطح سیاره حفر می‌کند. پس از رسیدن به منطقه موردنظر، کاوشگر حدود 50 ربات شناگر بسیار کوچک SWIM را آزاد می‌کند تا به طور مستقل شروع به کاوش در آب‌های سرد کنند.

ربات شناگر

ربات شناگر ناسا

همانطور که در تصویر بالا قابل مشاهده است، ربات‌های SWIM شبیه به یک برش مثلثی هستند و حدود 12 سانتی‌متر طول دارند. هرکدام از این ربات‌ها مجهز به سیستم رانش، کامپیوتر داخلی، ارتباطات فراصوت و مجموعه‌ای از حسگرهای دما، شوری، اسیدیته، فشار و تشخیص نوع مواد شیمیایی است.

نکته قابل توجه دیگر این است که ربات‌ها می‌توانند مانند یک ماهی در آب حرکت کنند و با بررسی داده‌ها، به دنبال نشانه‌های حیات باشند. این ربات‌ها پس از جمع‌آوری اطلاعات، با فرودگر روی سطح قمر ارتباط برقرار کرده و داده‌ها را از این طریق به زمین و تیم ماموریت ارسال می‌کنند.

هرچند این ایده بسیار جذاب است، اما در حال حاضر فقط به عنوان یک مفهوم اولیه محسوب می‌شود. با این وجود، طراح آن در مرحله دوم بودجه 600 هزار دلار برای ادامه توسعه آن دریافت کرده است. نمونه‌های اولیه ربات‌ها ممکن است تا دو سال آینده آزمایش شوند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی