ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

پیشنهاد دانشمندان: مدفوع خود را برای استفاده در آینده ذخیره کنید

به گفته دانشمندان، پیوند مدفوع در سال‌های گذشته مورد توجه بسیاری قرار گرفته و در موارد زیادی، از درمان‌های مربوط به کووید-19 تا آزمایش‌های مربوط به ضد پیری، نتایج امیدوارکننده‌ای نشان داده است. آن‌ها اعتقاد ...

به گفته دانشمندان، پیوند مدفوع در سال‌های گذشته مورد توجه بسیاری قرار گرفته و در موارد زیادی، از درمان‌های مربوط به کووید-19 تا آزمایش‌های مربوط به ضد پیری، نتایج امیدوارکننده‌ای نشان داده است. آن‌ها اعتقاد دارند که از این روش در آینده می‌توان برای درمان طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها استفاده کرد و به همین دلیل هر فردی باید نمونه خود را در یک بانک مدفوع ذخیره‌سازی کند.

برای انسان‌ها از این روش که شامل انتقال میکروبیوتا (Microbiota) مدفوع از یک فرد سالم به فرد دیگر می‌شود، در درمان بیماری‌هایی مانند عفونت کلستریدیوم دیفیسیل (CDI) و بیماری التهابی روده (IBD) استفاده می‌شود.

نمونه مدفوع

محققان همچنین اشاره می‌کنند که با توسعه سیستمی برای آماده‌سازی پیوند مدفوع اتولوگ (FMT)، می‌توان از مشکلاتی که در آینده به دلیل ناسازگاری ایجاد می‌شود، جلوگیری کرد. اما برای انجام این کار، باید از انسان‌ها در هنگامی که جوان و سالم هستند نمونه‌های مدفوع جمع‌آوری شود و آن‌ها را در یک مرکز انجماد نگهداری کرد. به عبارت دیگر، تمام انسان‌ها باید نمونه مدفوع خود را برای آینده ذخیره کنند.

همانطور که یکی از محققان این پژوهش توضیح می‌دهد، استفاده از سیستم FMT پتانسیل درمان بیماری‌های خود ایمنی مانند آسم، ام‌اس، بیماری التهاب روده، دیابت، افزایش وزن و حتی بیماری‌های قبلی و پیری را دارد.

«یانگ یو لیو»، زیست شناس سیستمی از دانشگاه هاروارد می‌گوید:

«از نظر مفهومی، ایده بانک مدفوع برای توسعه سیستم FMT شبیه به زمانی است که والدین خون بند ناف نوزاد خود را برای استفاده احتمالی در آینده ذخیره می‌کنند. با این حال، پتانسیل بیشتری برای بانک مدفوع وجود دارد و ما پیش‌بینی می‌کنیم که شانس استفاده از نمونه‌های مدفوع بسیار بیشتر از خون بند ناف است.»

مشکلات ذخیره‌سازی نمونه مدفوع

نمونه مدفوع

در حال حاضر برای دستیابی به این هدف، مشکلات زیادی وجود دارد؛ مانند نحوه نگهداری مناسب نمونه‌های مدفوع به صورت منجمد در طولانی مدت. اما طبق گفته محققان، اگر بتوان به این چالش‌ها رسیدگی کرد و هر فردی مدفوع خود را در یک بانک ذخیره‌سازی کند، ممکن است در آینده به ایده‌های جدیدی برای درمان‌های پزشکی دست پیدا کنیم.

البته کار جمع‌آوری مدفوع هم اکنون در برخی موسسات انجام می‌شود و اولین بار سال 2012 توسط یک بانک مدفوع غیرانتفاعی به نام OpenBiome در شهرستان سامرویل، ماساچوست انجام شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی