ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سامانه دفاعی NASAMS
علمی

آمریکا سامانه دفاع موشکی پیشرفته NASAMS را به اوکراین می‌فرستد

آمریکا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که 820 میلیون دلار به ارتش اوکراین کمک می‌کند و این کمک شامل سامانه ملی موشکی زمین به هوای پیشرفته (NASAMS) خواهد بود. قرارداد پنتاگون آغازگر فرآیندی برای اعطای تجهیزات ...

آمریکا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که 820 میلیون دلار به ارتش اوکراین کمک می‌کند و این کمک شامل سامانه ملی موشکی زمین به هوای پیشرفته (NASAMS) خواهد بود. قرارداد پنتاگون آغازگر فرآیندی برای اعطای تجهیزات نظامی دیگر شامل رادارهای ضدتوپخانه‌ای و حداکثر 150 هزار مهمات توپخانه‌ای 155 میلی‌متری می‌شود.

سیستم NASAMS با همکاری مشترک شرکت هوافضا و دفاعی کونگزبرگ نروژ و Raytheon آمریکا ساخته شده است. این تجهیزات پیشرفته جایگزین سامانه‌های سنتی دفاع هوایی روسیه از جمله سامانه S-300 خواهد شد. یکی از مقامات ارشد دفاعی آمریکا در این باره گفت: «این سیستم که به‌صورت مشترک توسط نروژ و آمریکا ساخته شده، سامانه‌ای متعلق به ناتو است، بنابراین باید به نیروهای اوکراین کمک کنیم تا سیستم‌های دفاعی خود را از سامانه‌های مدل شوروی تغییر داده و از این فناوری‌های مدرن استفاده کنند.»

سامانه دفاع هوایی پیشرفته

رئیس جمهور اوکراین از کمک آمریکا تشکر کرد

«ولادیمیر زلنسکی»، رئیس جمهور اوکراین در واکنش به این خبر در صفحه توییتر خود نوشت: «تصمیم تاریخی آمریکا برای ارائه بسته‌های امنیتی جدید شامل سامانه‌های دفاع هوایی مدرن را می‌ستایم. از شما رئیس جمهور آمریکا به خاطر رهبری و حمایت پیوسته از اوکراین در نبرد با نیروهای متخاصم سپاسگزاری می‌کنم.»

در بیانیه پنتاگون گفته شده که وزارت دفاع آمریکا از یاری نروژ در ارائه سامانه‌های دفاع هوایی مدرن به اوکراین بهره خواهد گرفت. بر همین اساس، به نظر می‌رسد که این سامانه‌ها از انبارهای نروژ به سمت اوکراین ارسال خواهند شد. با این حال، دقیقا مشخص نیست که چند هفته یا چند ماه بعد شاهد تحویل این سامانه‌ها خواهیم بود و چقدر طول می‌کشد تا نیروهای اوکراینی مهارت‌های لازم برای استفاده از آن‌ها را فرا بگیرند.

این بسته امنیتی مجموع کمک‌های آمریکا از زمان آغاز دوران ریاست جمهوری جو بایدن به اوکراین را به حدود 7.6 میلیارد دلار می‌رساند. این رقم با هر تفسیری یک رقم بسیار هنگفت به حساب می‌آید، اما در شرایطی که ایالات متحده به سمت رکود اقتصادی می‌رود، بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی