ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

کاوشگر فضایی کوچک CAPSTONE ناسا در مسیر ماه قرار گرفت [تماشا کنید]

به گزارش ناسا، کاوشگر CAPSTONE اوایل صبح امروز با مدار پایینی زمین خداحافظی کرد و اکنون در مسیر حرکت به سمت ماه قرار دارد و در تاریخ 22 آبان ماه برابر با ۱۳ نوامبر وارد ...

به گزارش ناسا، کاوشگر CAPSTONE اوایل صبح امروز با مدار پایینی زمین خداحافظی کرد و اکنون در مسیر حرکت به سمت ماه قرار دارد و در تاریخ 22 آبان ماه برابر با ۱۳ نوامبر وارد مدار هاله‌ای NRHO می‌شود.

شرکت راکت لب فضاپیمای کوچک CAPSTONE با وزن 25 کیلوگرم و با ابعادی هم اندازه یک مایکروویو را برای ناسا در مدار ماه قرار داده و اولین قدم را برای اجرای برنامه آرتمیس دنبال می‌کند. 

اکنون این فضاپیما به یک نقطه عطف مهم در ماموریت جدید خود در فضا رسیده و توانسته با سرعت بیش از 24,500 مایل در ساعت (39,500 کیلومتر در ساعت) از مدار پایین زمین عبور کرده و سفر چهار ماهه خود را به سمت ماه آغاز کند تا در تاریخ 22 آبان‌ماه وارد مدار هاله‌ای NRHO شود. 

ماموریت فضاپیمای کوچک CAPSTONE

هدف از ماموریت جدید ارزیابی مناسب بودن NRHO به عنوان بخشی از برنامه آرتمیس ناسا است تا ببیند آیا ماه و محیط اطراف آن می‌تواند میزبان حضور طولانی مدت انسان باشد یا خیر.

فضاپیمای CAPSTONE در 28 ژوئن از نیوزلند با راکت الکترونی پرتاب شد. در مجموع هفت مانور در طول شش روز انجام داد و در طی این مانورها کاوشگر CAPSTONE به صورت پیوسته بالا رفت. فضاپیمای کوچک CAPSTONE در نهایت به حداکثر فاصله 810,000 مایلی (1.3 میلیون کیلومتری) از زمین رسید.  

همانطور که ناسا توضیح می‌دهد، کاوشگر CAPSTONE اکنون در مسیر ماه قرار دارد و ماموریتی پرماجرا را دنبال می‌کند.

کاوشگر CAPSTONE با صرف انرژی کمی در امتداد مسیری برنامه‌ریزی شده حرکت می‌کند و توسط یک سری مانورهای اصلاح مسیر، در مسیر درست قرار می‌گیرد. در مقاطع حساس، تیم CAPSTONE در مرکز عملیات به فضاپیما دستور می‌دهد تا در جهت درست حرکت کند. شرکت Terran Orbital در ایروین کالیفرنیا، CAPSTONE را طراحی و ساخته و با توسعه فناوری جدیدی که در آن به کار گرفته به فضاپیما اجازه می‌دهد تا مانورهایی را انجام دهد. 

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی