ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

آموزش

چگونه سابقه بیمه تامین اجتماعی خود را پیدا کنیم؟

یکی از دغدغه‌های همیشگی بیمه‌شدگان بالاخص کارمندان و کارگران، مشاهده سابقه بیمه تامین اجتماعی است؛ اینگونه می‌توان مطمئن شد کارفرما حق بیمه هر ماه را واریز کرده است. البته مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی اهداف ...

یکی از دغدغه‌های همیشگی بیمه‌شدگان بالاخص کارمندان و کارگران، مشاهده سابقه بیمه تامین اجتماعی است؛ اینگونه می‌توان مطمئن شد کارفرما حق بیمه هر ماه را واریز کرده است. البته مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی اهداف دیگری همچون محاسبه سال‌های باقیمانده برای بازنشستگی نیز دارد.

اگر به دنبال بررسی استعلام دفترچه بیمه خود و امکان استفاده از خدمات درمانی هستید می‌توانید از اینجا و به صورت آنلاین اعتبار دفترچه بیمه خود را بررسی کنید. اما اگر به دنبال سابقه بیمه تامین اجتماعی خود هستید راه‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

ثبت نام در درگاه خدمات الکترونیکی سازمان تامین اجتماعی

برای مشاهده آنلاین سوابق بیمه تامین اجتماعی خود بایستی به درگاه خدمات الکترونیکی این سازمان مراجعه کنید. اگر برای اولین بار است که می‌خواهید از این سامانه استفاده کنید بایستی در ابتدا ثبت‌نام کنید. از همین روی گزینه «ثبت‌نام» را انتخاب کنید.

سابقه بیمه تامین اجتماعی

سپس به سامانه مدیریت اطلاعات کاربران سازمان تامین اجتماعی منتقل می‌شوید. اطلاعات وارد شده در زمان ثبت‌نام از این پس به صورت رسمی جهت ارائه خدمات الکترونیک سازمان تامین اجتماعی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. لذا مسئولیت وارد کردن هرگونه اطلاعات خلاف واقعیت به عهده شما است.

با انتخاب گزینه «اشخاص حقیقی» به مرحله بعد بروید. لازم به ذکر است در صورتی که از اتباع خارجی هستید باید گزینه مربوط به خود را انتخاب کنید.

سوابق بیمه ای

سپس بایستی کد ملی و شماره تلفن همراه‌تان را وارد کنید. توجه داشته باشید مالکیت شماره تلفن همراه درخواستی در طی فرآیند ثبت نام بسته به نوع کاربری می بایست متعلق به شخص حقیقی یا تبعه خارجی باشد.

سپس نوبت به وارد کردن اطلاعات شناسنامه‌ای شما از قبیل نام و نام خانوادگی، جنسیت، شماره شناسنامه و تاریخ تولد می‌رسد.

توجه داشته باشید صحت اطلاعات شناسنامه‌ای وارد شده در این بخش، با اطلاعات سازمان ثبت احوال تطبیق داده می‌شود. در صورت مغایرت، درخواست ثبت نام پذیرفته نخواهد شد.

سابقه بیمه تامین اجتماعی

در مرحله بعد بایستی ایمیل خود را وارد کنید.

ثبت نام بیمه تامین اجتماعی

سپس لازم است تا رمز عبوری برای مراجعات بعدی خود درج کنید. رمز عبور شما بایستی صرفا شامل حروز بزرگ و کوچک لاتین و اعداد باشد. حداقل 8 کاراکتر بوده و حداقل شامل یک حرف بزرگ، یک حرف کوچک و یک عدد شود.

همچنین به هیچ عنوان نبایست از کد ملی خود برای رمز عبور استفاده کنید.

سابقه بیمه تامین اجتماعی

در مرحله آخر اطلاعات وارد شده جهت تایید نمایش داده شد و در صورت اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده روی «تایید و ثبت‌نام» کلیک کنید. سپس پیام «ثبت‌نام شما با موفقیت انجام شد» نمایش داده می‌شود.

سابقه بیمه تامین اجتماعی

پس از تکمیل مراحل ثبت نام شما مجاز به استفاده از خدمات غیر حضوری پایه‌ای سازمان تامین اجتماعی خواهید بود. این خدمات تنها شامل سوابق بیمه تامین اجتماعی شما نیست بلکه می‌توانید از طریق آن درخواست‌هایی همچون دفترچه بیمه، بازرسی، مشاهده سوابق، فیش حقوقی، انواع استعلامات و… را داشته باشید.

لازم به ذکر است جهت استفاده از خدمات حقوقی این سامانه مانند ارسال لیست بیمه نیاز به مراجعه به شعبه و تکمیل فرم های تعهد نامه است.

مشاهده آنلاین سابقه بیمه تامین اجتماعی

پس از ثبت‌نام بایستی منتظر پیامک تایید اطلاعات خود باشید. طی کمتر از یک ساعت پیامکی برای شما ارسال خواهد شد مبنی بر اینکه به سیستم‌های متمرکز سازمان تامین اجتماعی خوش آمدید. حساب کاربری شما با کلمه عبور ایجاد و فعال شده است.

پیامک تایید سوابق بیمه

پس از دریافت این پیامک می‌توانید دوباره به درگاه خدمات الکترونیکی سازمان تامین اجتماعی مراجعه و گزینه ورود به سامانه را انتخاب کنید.

در صفحه جدید بایستی کد ملی و رمز عبوری که به هنگام ثبت‌نام تعیین کردید را وارد کنید.

حال می‌توانید از خدمات این سامانه استفاده کنید. جهت مشاهده سابقه بیمه تامین اجتماعی خود، به بخش بیمه‌شدگان بروید. در این صفحه، «خدمات سابقه» را انتخاب و سپس از نوار کشویی باز شده روی «کلیه سوابق» کلیک کنید.

در بالای صفحه اطلاعات هویتی مانند شماره بیمه و در بخش پایینی سابقه بیمه‌های رد شده برای شما براساس ماه‌های سال و تعداد روزها، نمایش داده می‌شود.

به طور مثال طبق این جدول در مرداد سال 1399 تنها 5 روز بیمه از سوی شرکت مشخص شده رد شده است.

استعلام سوابق بیمه تامین اجتماعی با کد USSD

راحت‌ترین راه برای آگاه شدن از سابقه بیمه‌ای، استفاده از کد USSD خدمات دولت همراه است. برای این امر بایستی با خط تلفن همراهی که به نام شما است و با آن عملیات نام‌نویسی تامین اجتماعی را انجام داده‌اید #4* را شماره‌گیری کنید.

کد USSD بیمه تامین اجتماعی

سپس فهرستی از خدمات ارائه شده به شما نمایش داده می‌شود. حال عدد سه را ارسال کنید. در ادامه فهرست خدمات ارائه شده از سوی تامین اجتماعی نمایش داده شده و برای استعلام آخرین وضعیت بیمه‌ای خود، گزینه 2 را ارسال کنید.

در صفحه جدید گزینه یک را وارد کرده و سپس نوبت به درج کد ملی می‌رسد.

سوابق بیمه تامین اجتماعی

اگر شماره تلفن به نام کد ملی درج شده باشد و با همین خط در سامانه تامین اجتماعی ثبت نام کرده باشید، پیغامی نمایش داده خواهد شد که ماه، تعداد کارکرد روز و مبلغ حقوق رد شده برایتان نمایش داده خواهد شد. در غیر این صورت با پیغام «کد ملی وارد شده با شماره موبایل مطابقت ندارد» رو به رو می‌شوید.

استعلام حضوری

امکان دریافت و مشاهده سوابق بیمه با مراجعه حضوری به کارگزاری‌های تامین اجتماعی نیز وجود دارد. برای این امر کافی است با به همراه داشتن کارت ملی خود به نزدیک‌ترین کارگزاری بیمه تامین اجتماعی مراجعه کنید.

البته با توجه به ازدحام در کارگزاری‌های بیمه و شیوع مجدد ویروس کرونا، به هیچ وجه این راه را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم.

گفتنی است مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی از طریق اپلیکیشن «تامین اجتماعی من» تا چندی پیش ممکن بود اما فعلا این اپلیکیشن در هیچ اپ استوری در دسترس نیست.

سوالات متداول درباره سوابق بیمه تامین اجتماعی

چگونه به سوابق تامین اجتماعی خودم دست پیدا کنم؟

برای مشاهده سوابق بیمه‌ای راه‌های مختلفی وجود دارد. مراجعه درگاه خدمات الکترونیکی سازمان تامین اجتماعی، مراجعه حضوری به کارگزاری‌ها و شماره گیری کد #4* از جمله این روش‌ها است.

چطور بفهمم چند سال سابقه بیمه دارم؟

شما می‌توانید با ثبت نام در سایت سازمان تامین اجتماعی و درج اطلاعات خود و پس از دریافت پیامک تایید، به تمام سوابق بیمه خود دسترسی پیدا کنید.

استعلام دفترچه بیمه را از کجا بگیرم؟

شما می‌توانید به صورت آنلاین هم اعتبار دفترچه بیمه خود را استعلام بگیرید و هم اینکه آن را به صورت آنلاین و یا کدهای دستوری USSD تمدید کنید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی