ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

پژوهشگران آلمانی: خوشحالی بیش از حد مانند غم و ناراحتی شدید می‌تواند باعث مرگ‌تان شود

دانشمندان آلمانی در تحقیقات جدید خود اعلام کرده‌اند که انسان‌ها علاوه بر «غم و ناراحتی زیاد»، بر اثر «خوشحالی بیش از اندازه» و نوعی عارضه به نام «سندرم قلب شاد» نیز ممکن است بمیرند. دکتر ...

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۵ تیر ۱۴۰۱ | ۱۴:۰۰

دانشمندان آلمانی در تحقیقات جدید خود اعلام کرده‌اند که انسان‌ها علاوه بر «غم و ناراحتی زیاد»، بر اثر «خوشحالی بیش از اندازه» و نوعی عارضه به نام «سندرم قلب شاد» نیز ممکن است بمیرند.

دکتر «هیکارو ساتو» و همکارانش در بیمارستان شهر هیروشیما، سال 2002 در تحقیقات خود برای اولین بار به «مرگ بر اثر قلب شکسته» اشاره کردند و نام این بیماری در آن زمان «کاردیومیوپاتی تاکوتسوبو» (Takotsubo Cardiomyopathy) اعلام شد. سپس این عارضه «سندرم قلب شکسته» لقب گرفت. حالا دانشمندان ادعا کرده‌اند انسان‌هایی که بسیار شاد هستند نیز ممکن است به این بیماری دچار شوند و با عارضه‌ای تحت عنوان سندرم قلب شاد جان خود را از دست بدهند.

سندرم قلب شاد

پیش از هرچیز باید اشاره کرد که بیماری «کاردیومیوپاتی تاکوتسوبو» به ندرت باعث مرگ می‌شود و مانند سایر کاردیومیوپاتی‌ها (بیماری‌های ماهیچه قلب)، اکثر افراد مبتلا در عرض چند ماه بهبود پیدا می‌کنند. این بیماری ماهیچه قلب را ضعیف می‌کند و بر توانایی آن در پمپاژ خون تاثیرگذار است.

سندرم قلب شاد

محققان آلمانی در تحقیق خود بیماران مبتلا به سندرم تاکوتسوبو را کشف کرده‌اند که این بیماری در آن‌ها به دنبال رویدادهای شاد مانند عروسی، تولد فرزند و برنده شدن جایزه ایجاد شده است.

به‌طور دقیق از 910 فردی که این بیماری در آن‌ها تشخیص داده شده، محققان اعلام کردند 37 نفر مبتلا به «سندرم قلب شاد» و 873 نفر مبتلا به «سندرم قلب شکسته» بودند. سندرم قلب شاد بیشتر در مردان مشاهده شده است.

سندرم قلب شاد

مطالعه دیگری که روی حدود 135 هزار شهروند ایالات متحده انجام شده، نشان می‌دهد تعداد افرادی که با این بیماری تشخیص داده شده‌اند، طی 11 سال (2006 تا 2017) به‌طور پیوسته افزایش پیدا کرده است. نکته جالب اینکه برخلاف سندرم قلب شاد که عمدتا در مردان دیده شده بود، سندرم قلب شکسته بیشتر در زنان (88 درصد) و افراد 50 سال و بالاتر دیده شده است.

احتمالا در آینده موارد بیشتری از این بیماری پیدا شود، زیرا آگاهی بهتری نسبت به آن ایجاد شده، انسان‌ها بیشتر عمر می‌کنند و ابزارهای تشخیصی پیشرفته‌تری وجود دارد. با این حال، محققان اعلام کرده‌اند که مرگ‌و‌میر و عوارض ناشی از این دو سندرم تقریبا یکسان و نادر است و نیاز زیادی وجود ندارد که انسان‌ها نگران خندیدن بیش از اندازه یا احساساتی شدن خود شوند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی