ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سرعت چرخش زمین
علمی

افزایش سرعت چرخش زمین و کوتاه شدن روزها: تحولی در زمان‌ رخ می‌دهد؟

افزایش سرعت چرخش زمین و کوتاه شدن روزها دانشمندان را به فکر حذف ثانیه‌های کبیسه و درنظر ثانیه‌های کبیسه منفی انداخته است.

مرضیه فرجی
نوشته شده توسط مرضیه فرجی | ۱۴ مرداد ۱۴۰۱ | ۲۱:۳۰

با افزایش سرعت چرخش زمین در سال‌های اخیر و رکوردشکنی کوتاه‌ترین روزهای سال، دانشمندان به دنبال یافتن علل و روش‌های کاهش خطا در اندازه‌گیری زمان با درنظر گرفتن یک ثانیه کبیسه منفی هستند.

در طول دو سال گذشته، زمان به مفهومی عجیب‌تر از همیشه تبدیل شده است. همانطور که در خبرهای پیشین گفتیم، کره زمین در تاریخ 8 تیرماه، 24 ساعت چرخش خود را زودتر تکمیل کرده است - به عبارت دیگر، نیمه شب 1.59 میلی ثانیه زودتر از حد انتظار فرا رسید. بدین ترتیب، رکورد کوتاه‌ترین روز در بیش از نیم قرن گذشته شکسته شد - حداقل از زمانی که دانشمندان در دهه 1960 شروع به ردیابی سرعت چرخش زمین با ساعت‌های اتمی کردند.

این تنها یک رخداد تصادفی نبود که بتوان به راحتی از کنار آن گذشت. در سال 2020، سیاره زمین شاهد 28 روز کوتاه بود. «لئونید زوتوف» محقق دانشگاه مسکو گفت: «از سال 2016 زمین شروع به شتاب گرفتن کرده است. امسال نسبت‌ به سال‌های 2020 و 2021 با سرعت بیشتری می‌چرخد.»

دانشمندان که به دنبال بررسی علل این مسئله هستند، دریافتند عواملی مانند زلزله، بادهای قوی، ذوب شدن یخ‌ها و یخ زدن مجدد آب‌ها در قطب و تغییرات آب و هوایی می‌تواند بر سرعت چرخش زمین تاثیر بگذارد. از سال 1972 تاکنون، دانشمندان برای محاسبه نوسانات در طول روز، در سال‌های کبیسه یک ثانیه به زمان هماهنگ جهانی اضافه کردند. اما اگر روند کنونی روزهای کوتاه‌تر ادامه پیدا کند، این احتمال وجود دارد که یک ثانیه کبیسه منفی برای همسو نگه داشتن ساعت‌ها با چرخش سیاره مورد نیاز باشد.

سرعت چرخش زمین

بدین ترتیب، با برهم خوردن نظم موجود در این شمارش‌ها در اثر افزایش چرخش زمین، حالا ثانیه‌های کبیسه باعث کاهش دقت سیستم‌های بسیار دقیق اندازه‌گیری زمان می‌شوند و برخی سازمان‌ها خواستار پایان دادن به ثانیه‌های کبیسه شده‌اند. یک ثانیه کبیسه حتی می‌تواند هرج و مرج بیشتری را ایجاد کند.

«اولگ اوبلوخوف» مهندس متا نوشت: « با تغییر الگوی چرخش زمین، احتمال اینکه در آینده به یک ثانیه جهش منفی برسیم بسیار زیاد است. تاثیر یک ثانیه کبیسه منفی هرگز در مقیاس بزرگ آزمایش نشده است، اما حدس می‌زنیم می‌تواند تاثیر مخربی حداقل بر نرم‌افزارهای متکی بر تایمر یا زمان‌بندی داشته باشد.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی