ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

پدیده STEVE در کانادا
علمی

پدیده رمزآلود STEVE پس از طوفان خورشیدی در آسمان کانادا ظاهر شد

نوار درازی از نورهای بنفش و سبز که پس از برخورد طوفان خورشیدی با زمین در آسمان دیده شده، مربوط به پدیده عجیب STEVE است.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۳:۰۰

طوفان خورشیدی جدیدی که دو روز پیش به زمین رسید، جریان سریعی از ذرات پرانرژی ستاره منظومه شمسی را به سیاره ما آورد. همین مسئله باعث شد شفق قطبی به عرض‌های جغرافیایی پایین‌تر برسد و در جنوب کانادا پدیده عجیب و مرموزی را به وجود بیاورد که با نام STEVE شناخته می‌شود.

«الن دایر»، نویسنده و عکاس نجوم از جنوب آلبرتای کانادا دوشنبه نواری از پرتوهای سبز و بنفش را در آسمان مشاهده کرد و تصویر آن را به ثبت رساند. او همان روز در توییتی در این باره نوشت: «STEVE به مدت حدود 40 دقیقه باقی ماند.» این پدیده معمولا از نوارهای عظیمی از نور بنفش تشکیل می‌شود که حدود یک ساعت در آسمان می‌مانند. پیرامون آن هم هاله‌ای از نورهای سبز دیده می‌شود که ظرف چند دقیقه از بین می‌روند.

پدیده STEVE در کانادا

درباره پدیده STEVE چه می‌دانیم؟

این رودخانه درخشان شبیه شفق به نظر می‌رسد اما در واقع پدیده‌ای است که وقتی اولین بار در سال 2017 شناسایی شد، کاملا ناشناخته بود. اما حالا دانشمندان ایده بهتری درباره آن دارند. STEVE یا «افزایش سرعت گرمایی شدید» خط بلند و نازکی از گاز داغ است که صدها کیلومتر در آسمان کشیده می‌شود. هوای داغی که داخل STEVE وجود دارد به حداکثر دمای 3000 درجه سلسیوس می‌رسد و حدود 500 بار سریع‌تر از هوای پیرامونش حرکت می‌کند.

شفق قطبی STEVE

این پدیده برخلاف نورهای شمالی که از برخورد ذرات پرانرژی خورشید با مولکول‌های بخش بالایی اتمسفر به وجود می‌آیند، در بخش‌هایی پایین‌تر آسمان خود را نشان می‌دهد. یکی از نظریه‌های دانشمندان این است که STEVE بر اثر انفجار ناگهانی انرژی گرمایی و جنبشی در ناحیه زیرشفقی به وجود می‌آید و در خلال طوفان‌های خورشیدی به نحوی از برخورد ذرات پرانرژی در بخش‌های بالایی اتمسفر تاثیر می‌پذیرد.

با این حال، تحقیقات بیشتری لازم است تا پاسخ همه سوالات ما درباره این پدیده رمزآلود به دست بیاید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی