ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ویتامین دی
علمی

نتیجه پژوهشی بزرگ: ویتامین دی می‌تواند علائم افسردگی را کاهش دهد

محققان با بررسی اطلاعات مربوط به حدود 53 هزار نفر دریافته‌اند که مصرف مکمل‌های ویتامین دی می‌تواند در درمان افسردگی موثر باشد.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲ شهریور ۱۴۰۱ | ۱۷:۰۰

بدن ما برای عملکرد مناسب جسمانی و روانی به ویتامین دی نیاز دارد. مطالعه‌ای تازه که از اطلاعات 53,235 نفر در 41 تحقیق استفاده کرده، نشان می‌دهد که دریافت مکمل‌های ویتامین دی می‌تواند نشانه‌های افسردگی را کاهش دهد.

پژوهشگران در مطالعه‌ای که نتایج آن در مجله Critical Reviews in Food Science and Nutrition منتشر شده، به بررسی اطلاعات 41 پژوهش دیگر پرداختند که 53,235 نفر با یا بدون افسردگی را در بر می‌گرفت. برخی از این افراد مکمل‌های ویتامین دی و برخی دارونما دریافت کرده بودند. بعضی از افراد هم دارای انواع مختلفی از مشکلات فیزیکی بودند.

اگرچه دوز مصرفی افراد در پژوهش‌های مختلف با هم فرق می‌کرد، اما متوسط ویتامین دی دریافتی بین 50 تا 100 میکروگرم روزانه بود. در نهایت، بررسی‌ها نشان داد که مکمل‌های ویتامین دی می‌توانند در افراد مبتلا به افسردگی، به از بین بردن برخی علائم این بیماری کمک کنند.

ویتامین دی

درمان افسردگی با مکمل‌های ویتامین دی؟

محققان در مقاله خود نوشته‌اند: «یافته‌های ما نشان می‌دهد که مکمل‌های ویتامین دی برای افرادی که دچار اختلال‌های شدید یا ملایم افسردگی هستند، اثرات مفیدی دارد.» با این حال، با این تحقیق به تنهایی نمی‌توان اثبات کرد که سطح پایین ویتامین دی می‌تواند منجر به درمان شود یا دریافت این مکمل‌ها یک درمان موثر برای این بیماری است.

افزون بر این، با توجه به شیوه‌های مختلف کار در مطالعات گوناگون، به دست آوردن یک نتیجه‌گیری کلی کار سختی است. با این وجود، محققان تلاش زیادی کرده‌اند تا اطلاعات را از پژوهش‌های گوناگون را یکدیگر همسان کنند.

«توماس میکولا» محقق و نویسنده ارشد این مقاله از دانشگاه شرق فنلاند می‌گوید: «این یافته‌ها زمینه‌ساز آزمایش‌های بالینی جدید و سطح بالا در بیماران مبتلا به افسردگی خواهد شد تا آگاهی ما پیرامون نقش مکمل‌های ویتامین دی در درمان افسردگی را افزایش دهد.»

با این حال، میکولا هم اذعان کرده که به خاطر ناهمگونی شرکت‌کنندگان این تحقیقات، هنوز نمی‌توان به‌طور قطع در این باره نتیجه‌گیری کرد.

اگر دوست داشتید می‌توانید این مطلب را با دوستان خود در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی