ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ایستگاه فضایی بین‌المللی
علمی

تماس دختر هشت ساله بریتانیایی با ایستگاه فضایی تنها با یک رادیوی آماتور!

«ایزابلا پین» هشت ساله آنقدر خوش شانس بود که توانست ازطریق رادیو آماتور پدرش با ایستگاه فضایی تماس بگیرد.

مرضیه فرجی
نوشته شده توسط مرضیه فرجی | ۳ شهریور ۱۴۰۱ | ۲۳:۳۰

«ایزابلا پین» دختر هشت ساله‌ بریتانیایی آنقدر خوش شانس بود که از طریق رادیو آماتور پدرش موفق به برقراری ارتباط با ایستگاه فضایی شد. «کیل لینگرن» فرمانده خدمه ماموریت «SpaceX Crew-4» به این تماس پاسخ داد. ایزابلا نام و سن خود را به فضانورد ناسا گفت و درنهایت برای پاسخ به این تماس تشکر کرد.

ایزابلا می‌گوید هنگامی که تماس برقرار شد، احساس کرده که به رویای خودش رسیده است. تماس و مکالمه او با فضانورد ناسا حدود 45 ثانیه طول کشید. فضانورد پس از آنکه ایزابلا خودش را معرفی کرد، به او گفت: «به ایستگاه فضایی بین‌المللی خوش آمدید. ایستگاه فضایی بین‌المللی، بفرمایید.»

در نهایت لینگرن از پین بابت این همه ذوق و علاقه تشکر کرد و پین نیز برای او پروازی ایمن را آرزو کرد.

پدر ایزابلا در پاسخ به سوالی در توییتر درباره نحوه اتصال رادیو آماتور او به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) گفت: « مجموعه‌ای از شرایط خاص وجود دارد که به کمک آن می‌توانید با یک فضانورد صحبت کنید. این کار دانش کمی نیاز دارد، اما برقراری ارتباط بیشتر به شانس شما برمی‌گردد.»

ایستگاه فضایی بین‌المللی

پدر ایزابلا زمانی را به یاد می‌آورد که ایزابلا دو ساله بود و روی زانوی او می‌نشست تا صحبت دانش‌آموزان مدرسه «Wellesley House» با فضانوردان در ایستگاه فضایی را تماشا کند - رویدادی که پدر مسئول سازماندهی ان بود. اما حالا ایزابلا خودش شانس صحبت کردن به صورت مستقیم با فرمانده پرواز اسپیس ایکس را داشته است.

تصاویر ثبت شده از ایزابلا پس از برقراری تماس نشان می‌دهد که چقدر خوشحال است. لینگرن درباره این ارتباط توییت کرد: «من با استفاده از ایستگاه رادیویی آماتور «ARISS» برای صحبت با دیگر ایستگاه‌های رادیویی آماتور استفاده کرده‌ام. اما این که مخاطب من یک دختر هشت ساله بود، واقعا مرا به وجد آورد.»

لینگرن از سال 2009 در ناسا فعالیت می‌کند و این دومین ماموریت او به فضا برای حضور در ایستگاه فضایی است. او اولین بار در ژوئیه تا دسامبر 2015 در فضا حضور داشت و یک راهنمایی فضایی را به نام خود ثبت کرد. این ایستگاه تا سال 2031 به صورت رسمی به فعالیت خود در فضا پایان می‌دهد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
  • Nnb
    Nnb | ۴ شهریور ۱۴۰۱

    وقت بخیراگر اشتباه نکنم پاراگراف آخر
    باید راهپیمایی فضایی باشه نه راهنمایی

مطالب پیشنهادی