ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سلامت

پژوهشگران: فاصله بین دوز سوم و چهارم واکسن کرونا می‌تواند حداقل شش ماه باشد

دوز سوم واکسن کرونا می‌تواند از افراد در برابر مرگ و ابتلا به نوع حاد بیماری کرونا محافظت کند و تا شش ماه اثربخشی دارد.

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۷ شهریور ۱۴۰۱ | ۱۲:۳۰

مطالعه جدیدی نشان می‌‌دهد دوز سوم واکسن کرونا می‌تواند از افراد در برابر مرگ و ابتلا به نوع حاد بیماری کرونا محافظت کند و تا شش ماه اثربخشی دارد. محققان این مطالعه می‌گویند تا شش بعد از دریافت دوز سوم، نیازی به تزریق دوز چهارم نیست.

 نتایج این مطالعه در نشریه انجمن پزشکی آمریکا منتشر شده است. محققان به این نکته اشاره می‌کنند که تزریق دوز تقویت‌کننده سوم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و می‌تواند از مرگ و همچنین ابتلا به نوع شدید کرونا جلوگیری کند. این محققان می‌گویند واکسن‌های کرونا فایزر و مدرنا بیشترین تاثیر را در کاهش میزان ابتلا به کرونا شدید داشتند و اثربخشی خوبی داشتند.

مطالعه جدید نشان می‌دهد احتمال ابتلا به نوع حاد کرونا با تزریق دوز سوم واکسن کرونا تا حدود 70 درصد کاهش پیدا می‌کند. در این مطالعه به این موضوع اشاره شده که افرادی که دوز سوم را دریافت کرده‌اند کمتر نیاز به دریافت اکسیژن و بستری شدن در بخش مراقبت‌های ویژه داشته‌اند و میزان مرگ‌و‌میر در این افراد کمتر بوده است.

تزریق دوز چهارم واکسن کرونا

براساس تحقیقات انجام شده در این مطالعه، نیازی نیست افراد تا شش ماه بعد از تزریق دوز بوستر، چهارمین دوز واکسن mRNA را دریافت کنند. محققان می‌گویند اثربخشی دوز سوم تا شش ماه از بین نمی‌رود و در نتیجه در این بازه زمانی نیازی به دریافت دوز چهارم نیست.

اکثر کشورهای جهان تزریق دوز سوم را انجام داده‌اند و مردم را تشویق می‌کنند این دوز را دریافت کنند. در برخی کشورها نیز تزریق دوز چهارم آغاز شده است. در این بین یکی از سوالاتی که برای اکثر افراد پیش می‌آید این است که فاصله بین دوز سوم و چهارم باید چقدر باشد؟ و دوز سوم برای چه بازه زمانی اثربخشی دارد؟

متخصصان می‌گویند تزریق دوز دوم تقویت‌کننده که در واقع دوز چهارم واکسن کرونا می‌شود می‌تواند ایده خوبی برای گروه‌های آسیب‌پذیر باشد. برای مثال دریافت دوز چهارم را برای افراد مسن یا کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، توصیه می‌کنند.

اگر دوست داشتید می‌توانید این مطلب را با دوستان‌تان در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی